Дитячі книги Рівненщини
28 лютого 2013, 11:56   Автор: Марія Морозенко

М.Пшеничний. "Бекана ворона". ОбкладинкаЯк загальновідома прикра реалія сьогодення: книговидавнича сфера Рівненщини переживає нині не найкращі часи. Місцеве книговидання щонайперше залежне від державного фінансування. Однак, рік за роком бюджетні видатки на книжкові новинки скорочуються, відтак і кількісно-якісне видання книг зменшується. Зокрема, у обласному бюджеті 2012 року на видавництво книг було закладено всього лишень 175 тисяч грн. Відтак, експертна «рада рецензентів» з письменників, краєзнавців, музикантів, художників та науковців, опрацювавши 35 заяв від різних авторів, на окремому засіданні винесла 17 рукописних позицій на видання. Прикро, що у загальному списку затверджено лишень одну книжку для дітей та упущено рукопис книжечки «Ходи до нас, котику» знаної рівненської авторки Неоніли Диб’як.

Що ж до позитиву: нещодавно фінансована державою книжка-ластівочка, чи то пак «Бекана ворона»12 полетіла у широкий світ. Автор барвистої книжечки – лауреат Рівненської обласної премії імені Бориса Тена, Тувинської республіканської премії у галузі літератури й мистецтва, премії стипендії США (штат Нью-Джерсі) Микола Пшеничний – гаразд знаний на Україні. Його перу належить низка поетичних, краєзнавчих та дослідницьких творів. І от осмислення безжурності дитинства через призму відкриття у собі великої таїни життя. У легких віршиках – яскрава образність та сюжетність:
 
А там – ворона! І – відро червоне.
Й потрощеного віття – хоч ридай…
І мовив дід: – Ти вибачай, вороно,
Але мої черешеньки – віддай…


Л. Пшенична. «Гойдалка для жука». ОбкладинкаМаю надію, що ця книжечка стане зачитаною до дір, вибагливі маленькі читачі залюбки декламуватимуть віршики із неї. Так само, як читають і перечитують барвисті книжечки дружини автора, лауреата обласної літературної премії імені Валер'яна Поліщука Любові Пшеничної. Приміром, видана цього ж року її збірочка віршиків, жартів та небилиць «Гойдалка для жука»11 (з ілюстраціями авторки) уже полюбилася дітям дошкільного і молодшого шкільного віку. Ось як ці рядки вихваляночки «Зухвалець»:
 
Дощ із даху звісив ніжки:
– Посиджу, – гукає, – трішки!
Я люблю спостерігати,
Як тікають всі до хати…


Слідом за авторами-земляками, відомий на Рівненщині письменник Роман Демчук, що два роки тому за збірку дитячих віршів «Дружня Р. Демчук. «Весела оселя». Обкладинкарідня» отримав знакову перемогу в обласному конкурсі «Краща книга Рівненщини» (номінація «Видання для дітей») потішив малят новою книжечкою віршиків «Весела оселя»5.

Багато цікавого про природу та навколишній світ відкривають малюкам мудрі казки й оповідки дідуся Романа. А от його авторські віршики – це світ яскравих вражень, сонячного тепла та невгамовного веселого дійства.

Приставуча квочка

Із собачої хатини
Видно хвіст кота Мартина.
Квочка смикає за нього,
Будить нявчика сумного:
– Бач, розлігся на чужому –
Піднімайся, йди додому!
– Відчепися, дзьобоноса,
Квартирую я в Барбоса.
Він пішов до діда Гната
Огірки охороняти.
Поки гавчика не буде,
Я в ці дні – господар буди.


Розгадати таємничі загадки природи, її близькість із людьми, намагається і доволі перспективна дубенська авторка Євгенія Комісарук. Зокрема, у її авторських книжечках «Зимова казка»9, «Сонечка-смішинки»10 та «Зайчик-загайчик»8 – привабливі та часом несподівані образи, цікаві ігрові сюжети та виразні словесні картинки.

Комісарук Є. "Зимова казка". Обкладинка Комісарук Є. "Сонечка-смішинки". Обкладинка Комісарук Є. "Зайчик-загайчик". Обкладинка

 

Хто де спить

Спить ведмедик у барлозі,
Зірка – в місяця на розі,
У норі – руда лисиця,
Сіну спиться у копиці.
Зайчику – у кожушку,
А травичці – у сніжку.
Спритній білочці – в дуплі,
А синичкам – на гіллі.
Риба спить на дні ставка,
Під крижиною – ріка.
А потомлені малятка? –
Біля мами й біля татка.


Є.Глівка. "Працьовита бджілка". ОбкладинкаАвторські книжки-розмальовки «Працьовита бджілка»1 Євгенії Глівки та «Чемний кіт»6 Володимира Дьоміна слугують дітям у пізнанні В. Дьомін. "Чемний кіт". Обкладинканавколишнього світу, навчають малят хороших манер та людяності. Втім, як і саме видання книжки «Чемний кіт» – хороша та людяна справа. Це – данина пам’яті талановитому поету. Не судилося Володимиру взяти до рук своєї книжечки. Вийшла вона у світ старанням та клопотанням друзів автора, як  спомин про світлу людину, безмежно залюблену в життя. Відтепер, маленькі читачі пізнаватимуть секрети веселкових барв світу, гортаючи сторінки заповітної книжки автора.

«Будьмо справжніми та чуйними дин до одного!» – саме такий з’являється найперший відгук, щойно перегорнеш останню сторіночку оповідань Наталії Кириченко «Райські яблука»7. Наталія Кириченко – знаний психолог, тонко помічає людські слабкості та, як непересічний автор, ненав’язливо і мудро пропонує дітям дієві рецепти розрізнення гарних і поганих вчинків. Словом, подає юним читачам дружню руку допомоги.

Н. Кириченко. "Райські яблука". ОбкладинкаЄдиною завадою мало що не всіх книг авторів Рівненщини є вкрай малі тиражі видань. Приміром, видана за фінансування з обласного бюджету «Бекана ворона» Миколи Пшеничного, налічує всього лишень 300 примірників, зазначених у тиражу. Це вкрай мізерна кількість!

Виключенням може слугувати хіба що відома гаразд уже трилогія автора зі Здолбунова Сергія Гридіна. Видавництво Старого Лева у 2012 році випустило у світ третю книгу пригод комп’ютерного віруса Федька та його друзів: «Федько у пошуках Чупакабри»4, на яку нетерпляче чекали діти, полюбивши кумедного, непередбачуваного, кмітливого та напрочуд привабливого прибульця з інтернету Федька, героя попередніх двох історії Сергія Гридіна «Федько, прибулець з Інтернету»2 та «Федько у віртуальному місті»3.
 
Третя книга немарно потрапила до «довгого списку» премії Дитяча Книга року ВВС – 2012. У ній умістилося стільки неймовірних пригод та вражень! Здається, що увесь світ захоплюючого дитинства знайшов місце на її сторінках. Гадаю, саме такі книги надихають на читання – настроєві, сюжетні, вправно й цікаво написані, сповнені тепла і доброти. У яких немає нав’язливої патетики і моралізаторського повчання. Тішить, що саме такими і є книги моїх земляків із Рівненщини.

Завершуючи огляд книг-новинок рівненських авторів, не можу оминути увагою іще один визначний книжковий здобуток відомої рівненчанки (волинянки, а так само і киянки) Євгенії Пірог (казкарки Джинні) – завершення навесні 2012 р. унікального літературно-просвітницького проекту «Срібна читацька Книга», підсумком якого стала поява на світ рукотворної великоформатної книжки.

Ця художня ілюстрована книга-велетень (завбільшки з півметра, має вагу понад два кілограми) про кота Бульку, який мріяв літати, створена упродовж шести місяців 360 дітьми та 60 дитячими авторами. «Срібна читацька книга» увійшла до Національного реєстру рекордів України. Співорганізатором проекту виступила Національна бібліотека України для дітей.

Марія Морозенко

Література

1. Глівка Є. Працьовита бджілка / худож. Любов Пшенична. – Д.: КЦ «Котлер», 2012. – 20 с.
2. Гридін С. Федько, прибулець з Інтернету / худож. О. Шапкаріна. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2011. – 152 с.
3. Гридін С. Федько у віртуальному місті / худож. О. Шапкаріна. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2011. – 207 с.
4. Гридін С. Федько у пошуках Чупакабри / худож. О. Мазур. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2012. – 176 с.
5. Демчук Р. Весела оселя / худож. Вікторія Дунаєва.  – Р.: Корнин ПП Дятлик, 2012. – 40 с.
6. Дьомін В. Чемний кіт / худож. Любов Пшенична, Володимир Дьомін. – Д.: КЦ «Котлер», 2012. – 20 с.
7. Кириченко Н. Райські яблука / худож. Наталя Кириченко. – СПДФО Таберт А,В., 2012. – 48 с.
8. Комісарук Є. Зайчик-загайчик / худож. Любов Пшенична. – Д.: КЦ «Котлер», 2012. – 16 с.
9. Комісарук Є. Зимова казка / худож. Наталя Кириченко.  – Д.: КЦ «Котлер», 2012. – 32 с.
10. Комісарук Є. Сонечка-смішинки / худож. Євгенія Комісарук.  – Д.: КЦ «Котлер», 2012. – 28 с.
11. Пшенична, Л. Гойдалка для жука / худож. Любов Пшенична. – Д.: КЦ «Котлер», 2012. – 20 с.
12. Пшеничний М. Бекана ворона / худож. Наталя Кириченко. – Р.: Корнин ПП Дятлик, 2012. – 16 с.


Коментарі до статті