Цілісний світ українського дитинства
15 квітня 2024, 12:19   Автор: Наталя Марченко

Полтава Леонід (Пархомович Л. Е.). Перший закон дружби : вірші та оповідання : для мол. шк. віку / Леонід Полтава ; упоряд. Ірина Бойко ; передм. Дмитро Чередниченка ; мал. Катерина Радько. – Київ : Веселка, 2023. – 119 с. : іл.

 

Ім’я яскравого представника української діаспори Леоніда Полтави, поета, прозаїка, громадського діяча та чудового дитячого письменника, одним із перших повернулося до маленьких читачів України й за тридцятиліття Незалежності знайшло відданих прихильників уже в кількох поколіннях діток і дорослих, які раніше й гадки не мали про його творчий доробок. Адже письменник виріс у родині «ворогів народу», з ранньої юності опинився у таборах вивезених із України до Німеччини наших громадян і все життя невтомно працював задля українства, наснажений вірою у Незалежність України, до проголошення якої (що сталося у день його народження!) не дожив лише рік. Леоніда Полтаву знали та залюбки читали українські діти за межами відрізаної від цивілізованого світу «радянської» України, а на рідній землі не знали. Лише наприкінці 90-х рр. ХХ ст. його твори для дітей почали потроху з’являтися в доступному колі читання, а книжки, нехай і скромно видані, виходити друком на рідній землі. Нині їх добре знають і широко використовують у шкільництві та дошкільній і позашкільній роботі з дітьми.

Але тільки 2023 р. щодо доробку Леоніда Полтави в царині дитячої літератури зроблено те, про що в далекому ХХ ст. зауважив Юрій Шерех: «Він писав легко, багато й розхристано. Усе це пішло в забуття. Але якби знайшовся терплячий літературознавець і перечитав усе Полтавою написане, думаю, можна було б укласти вибір речей, що могли б претендувати на скромне, але власне місце в історії літератури».

Завдячуючи благодійницям із Об’єднання жінок оборони чотирьох свобод України та Фундації імені Уляни і Лариси Целевич-Стецюк при ОЖ ОЧСУ, а також названій дочці автора Дарії Дикій і Галині Кирпі у Національному видавництві дитячої літератури «Веселка» побачила світ збірка найпопулярніших творів для дітей Леоніда Полтави «Перший закон дружби», з великою шаною до автора укладена найдосвідченішим редактором дитячої книжки в Україні Іриною Бойко.

До збірки увійшли кращі твори письменника для дітей, які вже полюбилися маленьким читайликам України. Це чудові абетки «Абетка з історії України» та «Абетка веселенька для дорослих і маленьких», знані дітям поезії, зібрані за тематикою до розділів «Хто як говорить?», «Весела оркестра», «Привіт, Україно, тобі!», а також історичні оповідання письменника для дітей «Маленький дзвонар із Конотопа», «Батько», «Перший закон дружби» та «Людина, яка з неба впала» – окремим розділом «Перший закон дружби». Книжку відкриває ґрунтовна передмова незабутнього Дмитра Чередниченка «Провісник незалежності». Ґрунтовно, але просто й цікаво розповідає дослідник про складну подвижницьку долю Леоніда Полтави, опираючись на величезний фактаж і особисті спогади творить багатогранний і світлий образ людини, все життя котрої стало одним незмірним чином любові до України.  

Видання щедро та зі сердечною відкритістю проілюстроване Катериною Радько. Виразні малюнки чимось нагадують розпис порцеляни – так само об’ємні, яскравих і водночас «тихих» кольорів, із внутрішнім сяянням. Створені художницею персонажі живі та емоційні, а невеличкі жанрові сценки, попри лаконічність, сповнені руху й простору. Символічність малюнків прозора, зрозуміла маленькому читачеві без «дорослих» підказок.

У книжці дуже зручний для читання шрифт, а дизайн видання лише підсилює ту зручність, водночас не дозволяючи «загубитися» жодній ілюстрації, не поглинаючи жодної краплі світла та повітря, котрими наповнена збірка.

Завдячуючи цій видавничій пропрацьованості книжки, її продуманості саме і лише як видання для молодшого школяра, навіть міцно вкорінені на сьогодні в дитячому читанні маленьких українців абетки Леоніда Полтави напрочуд актуалізуються, стають органічною частиною модерної української дитячої літератури, природно вступають у взаємодію з сучасними текстами. Скажімо, у 2021 р. з’явилася своєрідна «репліка» на задум Леоніда Полтави – видумляцька, сповнена гри та прихованих сенсів збірка «Овва як бува! Абетка із історії України» Олесі Мамчич (Портал, 2021). У збірці «Веселки», натомість, цикл залишається суто дитячою абеткою: звернені до малюків яскраві, відкриті й чіткі малюнки, стислі точні коментарі, чіткий шрифт – все працює лише на маленького читача, не заграючи з дорослими.

Безпосередньо про твори Леоніда Полтави, що склали цю збірку, вже не раз писали й літературознавці, й учителі. Хочу лише наголосити, що вони вартісні не лише так затребуваним нині патріотичним патосом, щиросердим і ясним у художньому слові письменника. Відразу пригадується:

«Україна – моя ікона,

До якої молюсь щодня»,

Чи такі сьогоденні рядки:

«Ти у всіх країнах, Україно,

В образі нестримного крила, –

Бо усюди є така людина,

Що тобі на вірність присягла!»

Поезія для дітей Леоніда Полтави найперше – грайливий, розкутий, вигадливий і повчальний водночас Художній Світ, пронизаний світлою любов’ю до життя й людей. Казковою та впізнаваною в кожній деталі постає в ньому природа України часів дитинства поета, як от:

«Стоїть засніжена хатина

В козацькій шапці сніговій» (Зима на Україні).

Різдвяним радісним настроєм і м’яким гумором дитячого щодення, драматичними діалогами та живою ритмікою, яскравими звуконаслідуваннями і витонченими словесними забавками грає ця поезія.

Натомість оповідання Леоніда Полтави для дітей, поряд із художньою майстерністю оповідача, цікаві насамперед твердим проукраїнським баченням історичного підґрунтя подій і світоглядною цілісністю. Кожне з них – мистецьки оброблений матеріал для усвідомлення маленьким читачем правдивих реалій України різних часів. Чітко й однозначно розділяючи персонажів на позитивних «своїх» і абсолютно негідних – «ворогів», письменник обирає ключові та повністю відсутні в «підрадянській» дитячій літературі історичні проміжки й факти, як то: Конотопська битва 1659 р. під проводом Івана Виговського (що розвінчала міф про «велич Московії» та «споконвічне прагнення українців до союзу з Росією»); подій 1709 р. як переповідання легенди про шведське коріння свого роду й водночас піднесення потрактування Полтавської битви на рівень борні за визволення України; діяльність Української Повстанської Армії як армії народної та правої; Друга світова війна з погляду українців, які опинилися в Німеччині протилежними шляхами, але рятують одне одного тощо. Його маленькі герої органічні та сильні у своїй щирій українській ідентичності. Але й так само є типовими в сенсі загально людських чеснот, притаманних вільній людині кожного вільного, гідного себе народу. Їх усіх вирізняють здатність до самопожертви заради спільноти, воля та жадоба до життя, незламність і спрага чину.

Беззаперечно збірка Леоніда Полтави «Перший закон дружби» від патріарха українського книговидання для дітей «Веселки» є чудовим дарунком усім маленьким читачам і дорослим, які дбають про їхнє гармонійне щасливе дорослішання. Це видання нарешті «зшиває» у єдине полотно, розділені жахною, але вже проминулою традицією «залізної стіни» потоки української дитячої літератури, творить цілісний і єдиний світ Українського Дитинства.

Сподіваюся, книжка знайде своє місце в усіх дитячих бібліотеках України та зарубіжжя, де нині опинилися розкидані війною українські діти, і додасть їм певності, світла та мудрості.

Наталя МАРЧЕНКО


Коментарі до статті