Юля Лактіонова. Портрет малої Олі
22 серпня 2017, 15:43   Автор: Наталя Марченко

Лактіонова Ю. Портрет малої Олі / Ю. Лактіонова ; іл. А. Гаврилюк. – Київ : Небо, 2016. – 27, [4] с. : іл. – (Книга про картину).  

Ти любиш розглядати живописні полотна?

Навіть не знаєш, що відповісти, бо зазвичай не дуже-то до них і приглядаєшся?..

Але це справді цікаво — придивитися, скажімо, до художнього портрету й спробувати зрозуміти, який настрій мала зображена на ньому людина, коли і як жила, чому раптом опинилася на полотні. Адже кольори, як і звуки музики, дають величезну поживу для уяви!

Автори ось цієї книжечки вирішили зробити саме так — розповісти власну вигадану історію про один із шедеврів українського живопису — картину Тетяни Яблонської «Застудились». На ній художниця зобразила свою шестирічну донечку. Але оповідь не лише про неї, а й про буття мистецької родини, Київ 50-х років минулого століття та дитячі забавки й щоденні клопоти того далекого вже тобі часу.

Якщо ти любиш вглядатися в світ довкола, цікавишся мистецтвом чи просто хочеш зрозуміти, яким було дитинство твоєї бабусі чи мамиsmiley, — прочитай цю симпатичну добру книгу! Й, можливо, тобі захочеться взяти до рук інші книжки серії «Книга про картину» Київського арт-видавництва «Небо» й поринути у світ вигадливих історій, які розкриває мовчазна, але всеосяжна, мова живопису.

Наталя Марченко. 

Дорослому читачеві

Арт-видавництво «Nebo» (Nebo Book Lab Publishing), засноване 2015 р. у Києві, є частиною однойменних галереї та мистецької книгарні. Серія «Книга про картину» — дебютна та являє собою вдале поєднання художньої та пізнавальної літератури. Серію відзначає вишуканий дизайн видань, стильність художнього оформлення, а також своєрідний — дещо уповільнений і споглядальний стиль оповіді в текстах. Кожна книжка містить на звороті репродукцію описуваного полотна, а також відомості про його місце перебування тощо.

Книжка Юлії Лактіонової «Портрет малої Олі» з дещо «ляльковими» ілюстраціями Анни Гаврилюк містить історію, породжену в уяві письменниці картиною Тетяни Яблонської «Застудились». Полотно зображає доньку художниці в шестилітньому віці. Поряд із дівчинкою — так само «застуджені» іграшки. Відтак, і стиль ілюстрування, й сама історія, зосереджена навколо Олиних іграшок та буденних клопотів, — абсолютно вмотивовані.

Водночас видання дуже точно й тонко передає «дух часу» — атмосферу Києва 1950-х років минулого століття. З його невідворотною занятістю мами та внутрішньою зібраністю «вихованої» дитини, з типовими ляльками та уповільненим ритмом проживання подій. Атмосферні й водночас достовірні ілюстрації (шпалери, паркет, вид із вікна, інтер‘єр кімнати тощо) тільки посилюють це враження. Відтак, книжка може стати чудовим приводом розповісти дитині про київське дитинство бабусі тією ж мірою, як і долучити її до творчості видатного українського живописця.

Дається в знаки й те, що авторка — не лише фаховий журналіст і мистецтвознавець, а й практик залучення дітей до мистецьких студій. Текст легко читається, повільно й точно привертає увагу до мистецької суті оригінального полотна й водночас залишає простір для дитячої уяви.

Загалом, запропонована видавництвом гра-вигадування історій за картинами видається продуктивним і цікавим засобом залучення дітей до осмисленого «споживання» мистецтва. Книги серії можуть стати поштовхом і підготовкою до походу в музей чи галерею, основою заняття на уроці чи гуртку, зрештою, — цікавої небуденної розмови в родині.

Наталя Марченко.


Коментарі до статті