|
Зірка Мензатюк. "Український квітник"
20 грудня 2010, 16:29 Автор: Наталя Марченко
|
Мензатюк З. Український квітник : наук.-попул.. проза / З. Мензатюк ; передм. І. Білаш. – Київ : Грані - Т, 2010. – 63 с. : іл.
Є книжки, які просто приємно тримати у руках. Повільно гортати сторінки, розглядаючи дивовижні ілюстрації… Читати спершу лише заголовки чи окремі фрази…
Є книжки схожі до випадкової щирої усмішки чи раптом поміченої неочікуваної краси серед буденності…
Є книжки, які варто смакувати, заповнюючи простір між сторінками й рядочками власними мріями й спогадами…
Саме про таку книжку, на перший погляд просту, а насправді дуже вишукану та тонко зорганізовану внутрішньо, йдеться нині. Вона присвячена квітам. Але це не гербарій, де за тонким запахом висохлого розмаю криється сум спогадів і сподівання. Не букет, зібраний для короткочасного вдоволення чиєїсь забаганки, і не поради вмілого квітникаря, як добитися від квітів рясного цвітіння.
Ця книга – квітник! Живе диво люблячого серця, котре викохує поряд із собою квіти як світи, і любується ними – кожної пори різними – як мати любується дітьми… Ось чому на сторінках цієї дивної книжки є не лише справжні, «паспортні» імена квітів, а й їхні «прізвиська» – народні назви, докладні зображення сусідять із чудовими художніми полотнами різних часів і народів, а популярні довідки перегукуються з поетичними образками.
Квіти тут розквітають, як і має бути, – кожна у свій час: спершу весняні первоцвіти та барвінок, згодом літні ромашки й мальви, а тоді вже чорнобривці, й осінні айстри, й хризантеми, що стоять під першим снігом…
Гадаю, ця світла мудра книжка не лише чимало нового відкриє для тебе в дивовижному світі квітів, а й подарує чарівні хвилини щастя та гармонії.
Наталя МАРЧЕНКО
|
Дорослому читачеві
Своєрідна дитяча культурологічна серія київського видавництва «Грані-Т», заснована здебільшого на книгах Олеся Ільченка («Наші птахи», «Риби річок і озер», «Бджолині родичі», «Дерева»), поповнилася спершу вишуканим «Гербарієм» о. Я. Твардовського, а нині – чарівним «Українським квітником» Зірки Мензатюк.
Насамперед, слід віддати належне авторові дизайну серії Антонові Клочко: книжки відразу впадають в око своїм вишуканим «старовинним» форматом і «архівним» (ніби томик зшивали та оформляли вручну) виглядом. Їх хочеться взяти до рук, погортати... Навіть на полиці вони здаються «високими», призначеними для тих, хто «знається», кому душа прагне справжнього…
Так само фахово та художньо тонко попрацювала мистецтвознавець Ірена Білаш, котра дібрала до видання художній ряд і написала передмову. І якщо остання, зрештою, нічим, окрім стислості не вирізняється від інших текстів такого типу, то ілюстрації не лише точно відображають живописну інтерпретацію тієї чи іншої квітки, а й слугують своєрідною мистецькою стежкою крізь віки та країни (представлені як українські, так і японські, французькі, російські, китайські та ін. автори різних часів). Завдяки грамотному доборові художніх ілюстрацій, «Український квітник» розкриває також розмаїття технік і шкіл (від настінних розписів до примітиву, реалістичних натюрмортів, символізму, авангарду та навіть дитячого малюнку!).
Окремої розмови заслуговують ліричні мініатюри Зірки Мензатюк. Ці невеличкі образки, на перший погляд, більше схожі до медитативної духовної поезії, ніж до тексту для дітей. Та при уважному читанні, при проговорюванні вголос!, вони відкривають свою справжню, давню та материнську за суттю, природу.
Ці тексти наповнені глибинним народним сприйняттям дитини як плоті від плоті світу, котра від початку здатна відчувати та розуміти все живе довкола. Дорослому потрібно лише «назвати» будь-що, «дати ім’я», і воно говоритиме до дитини… Ось чому авторка перебуває в неперервному діалозі з кожною квіткою, відкриваючи малому читачеві її «справжнє» ім’я та спонукаючи до подальшої розмови зі світом живого та прекрасного довкола. Відтак, первоцвіт відкриває дитині таємницю міфічних небесних брам, барвінок стає частиною легенди про «блакить в очах», бузок дарує «бузкове щастя» на весь рід і вік, любисток снить Зеленими святами, а мак натхненно кличе пам’ятати рідну землю!
Є серед поетичних мініатюр Зірки Мензатюк не лише міфо-поетичні діалоги, а й вишукані коротенькі оповідки, засновані на внутрішній грі символічних рядів при омонімії («Півники»), чи на перегуках відомих мистецьких фактів із українським буттям (до прикладу, «Нарцис», «Гладіолус», «Лілея»), чи на етичній конкретизації християнських легенд і настанов (скажімо, «Конвалія», «Мальва»). Є серед них справжні драматичні образки (як ось у розповіді про калину) та своєрідні звернення-замовляння (скажімо, «Ромашка»). Та, головне, що відзначає ці мініатюри, – дуже точно вловлений авторкою та художньо тонко відтворений тон природної гармонії взаємодії людини та світу.
Наталя МАРЧЕНКО
|
Додаткова інформація
Зірка Захарівна Мензатюк народилася 1954 р. у Києві. За фахом письменниця – журналіст: із 1997 р. вела низку рубрик у дитячому журналі «Соняшник», а з 2004 р. – автор рубрики про святині України в освітній радіопередачі для школярів «АБЦ» Національного радіо.
Член Національної Спілки письменників України з 1995 р.
Лауреат літературних премій імені Лесі Українки та імені Наталі Забіли, а також міжнародного літературного конкурсу у США. Книжка «Казочки-куцохвостики» здобула титул «Книжка року – 2006» у номінації «Дитяче свято» та 3-тю премію київського ярмарку «Книжковий світ – 2006» у номінації «Краща дитяча книга».
Твори публікувалися у США, Словаччині та Польщі. Серед найвідоміших: «Тисяча парасольок» (1990), «Арніка» (1993), «Мільйон мільйонів сестричок» (1999), «Наші церкви: історія, дива, легенди» (2002), «Київські Казки» (2006), «Казочки-куцохвостики» (2006), «Таємниця козацької шаблі» (2006), «Український квітник» (2010).
Докладніше про письменницю читайте:
Головко Тарас. Казка як проекція дитячої душі або про нагальні проблеми літератури для наймолодших // KNYHA.COM – Режим доступу : http://www.knyha.com/ukr/critic/?id=10864
Городницька Божена. Зірка Мензатюк: «До дитини треба ставитися як до рівної собі» // Високий замок. – Режим доступу : http://www.wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&atid=58584
Дитяча письменниця Зірка Мензатюк: Холодна зброя виклкиає у мене особливий сентимент // Друг читача. – Режим доступу : http://vsiknygy.net.ua/interview/74/
Жук Зоя. Розмова із Зіркою Мензатюк // Книгогризка. – Режим доступу : http://knygogryzka.info/publicism/36-interviews/89-2010-02-23-06-04-34
Яскраве світло казок Зірки Мензатюк // Сайт НБУ для дітей. – Режим доступу : http://www.chl.kiev.ua/Bibliograf/menzatuk/index.htm
|
|
Коментарі до статті
Так, справді чудове видання. Як і вся серія.
Хороша книжка. Вона як квітник - яскрава і "пахуча". І водночас достатньо інформативна для дітей. Прочитали разом із маленьким онуком. Дякуємо авторові Зірці Мензатюк за тему і за зміст. А також дякую Наталі Марченко за грунтовну рецензію на це видання.
Щоразу, зустрівши Зірку Мензатюк, бачу перед очима осяяне усміхом світле і ніжне лице, з проникливим поглядом виразних очей. Навіть у згадці мимовільній бачу Зірку Захаріївну усміхненою. А якою мудрою, людяною і навдивовижу глибокою вона є! Тому то зачаровано слухають її діти, коли вона спілкується з ними. А розмовляє пані Зірка з читачами на рівних, з позиції звертання "рідний до рідного", коли все гранично чесно і відверто. У мові письменниці немає пустослів'я, і на сторінках її книг немає загравання із читачами. Не використовує вона у творчості й підлаштування під модні тенденції. Пише так, як думає і живе, із заглибленістю у рідне й прадавнє, як і з відповідальністю перед майбутнім. Навдивовижу легко читаються її авторські казки, наповнені мудрістю по вінця. Тому й зачитуються ними діти і дорослі. Люблю "Мільйон мільйонів сестричок", "Катрусині скарби", "Казочки-куцохвостики", "Київські казки". Особливе місце в моїй бібліотечці займають книги письменниці "Таємниця козацької шаблі" та "Як я руйнувала імперію". В обох книгах - переосмислення нашої історії, як навернення до правди. Зворушливий підпис на останній важить для мене багато. Пригадую, на презентації в Українському домі першої книги про Івана Сірка (Видавництво Старого Лева) пані Зірка була поряд. Іще пригадую, як ми разом готували вареники із сиром у Львові. То було вельми цікаве дійство - діти так охоче взялися до справи, що скоро вже все було підготовлено, зліплено та зварено. Останнє, щоправда, затримали дещо кухарі. Але вареники вдалися на славу. І скільки цікавих оповідок повідала пані Зірка усім нам! І я сама на мить відчула себе дитиною, бо пізнавала з трепетом нове і неймовірне цікаве. Слухали ми тоді авторське читання сторінок чарівної книжечки "Зварю тобі борщику". Легким і світлим видався той день. Зустрічалися іще не раз. І світлішими ставали навіть похмурі дні в хвилини цих зустрічей. А яким натхненням сповнилися якось мої вихованці, коли Зірка Мензатюк разом із Анатолієм Качаном прослухали вірші гуртківців у Національній спілці письменників Україні, дали творчу оцінку кожному. Згадують цю зустріч юні поети часто.
Віншуючи погідної осінньої днини Зірку Захаріївну з Днем народження, зичу щиро чудовій письменниці та прекрасній Людині з чулим і відданим Україні серцем творчого натхнення, міцного здоров'я, миру, Божого благословення на многії і благії літа. З роси та з води Вам!
фу
Дуже цікава книга