|
Марія Чумарна. "Кумедна читанка. Від А до Я"
9 лютого 2011, 12:49 Автор: Наталя Марченко
|
Чумарна М. Кумедна читанка. Від А до Я / М. Чумарна ; худож. Л. Герасимчук ; передм. І. Дем’янова. – Тернопіль : Навчальна книга - Богдан, 2010. – 43 с. : іл.
Учитися читати весело.
Особливо, коли ніхто тебе до того не примушує.
А коли ще й читання те цікаве-цікавенне, – то й геть весело!
Гадаю, чого-чого, а всіляких буквариків і читанок у твоєму житті була сила-силенна! Бо батьки та вчителі певні, що саме ці книжки найцікавіші й найпотрібніші кожній дитині, котра взялася до самостійного читання. Відтак, поки ти не переконаєш їх, що цілком спроможний самостійно впоратися з улюбленою енциклопедією чи збіркою казок, доведеться обходитися читанками.
Та не сумуй! Є дуже кумедні й вигадливі читанки. Скажімо, ось ця, де кожна літера «розповідає» свою історію: «В безлистому бору був білий будинок. У будинку була беззуба баба. У баби були бичок, бузьок, брат-бобер і білка-білоручка…», або: «Сашкові снився сон. Снилося, що у скелі за селом сховано старовинний скарб…», чи: «Ша! Шипить, шамкає, шастає, шелестить, шепоче і шипить у шафі шурхіт…».
Зрозумів? У цій чудернацькій читанці у кожному віршику, кожній оповідці кожнісіньке слово починається лише з якоїсь однієї літери!
Знаєш як цікаво ці химерні оповідки переповідати «звичайною» мовою! Або самому написати щось подібне...
Скажімо, мене звуть Наталя. Спробую вигадати для початку хоча б одне речення: «Натягла Наталя нашвидкуруч на ноги носки…» Ні, «носки» – це не по-українськи, потрібно – «шкарпетки». Не вийшло… А може: «Надумала Наталя надіти нове намисто…» Вийшло!
А в тебе?!
Наталя МАРЧЕНКО
|
Дорослому читачеві
Тернопільське видавництво «Навчальна книга-Богдан» спеціалізується на навчальних і розвивальних виданнях. Відтак, і нова книжка Марії Чумарної повністю відповідає вимогам до такого роду продукції: вона має зручний для дитини формат і шрифти, яскраве та зрозуміле малому читачеві оформлення, містить докладну передмову.
Родзинкою читанки є згруповані за абеткою тексти, кожен із яких складається лише зі слів, що починаються однією певною літерою (окрім прийменників, займенників і сполучників).
Попри таку формальну обмеженість, віршики й оповідки Марії Чумарної здебільшого мають не лише ігрову, а й художню вартість. Вони сюжетні, дотепні та вигадливі.
Скажімо, вірш про Апельсин – справжня драматична сценка:
- Апчхи! Ангіна в апельсина!
Алло! Аптека? Анічирк!
Авто! В аптеку! В апельсина
Активний африканський… апетит!
Атож!
Історія про «Водинку» – повноцінна популярна оповідка про кругообіг води в природі, «Гроза», «Діброва» – яскраві художні образки, а «Беззуба баба», «Зима», «Скарб» – невеличкі оповідання (гумористичне, про природу й навіть детективне!). А ще є заклички («Ярило»), афоризми («Щастя»), казки-притчі («Миша-мандрівниця») тощо.
Більшість із цих історій легко можна переповісти своїми словами, до чого й закликає авторка, вміщуючи поряд зразки синонімів. Ще більше синонімічне (й не лише!) багатство української мови розкривають самі тексти: «Грім гримів, грюкав грізно, грозив громовицями»; «Копав, колупав, кректав – коли кипить, коливається в колодязі крапля… Кругла, кріпка – як кулак!»; «Ша! Шипить, шамкає, шастає, шелестить, шепоче і шипить у шафі шурхіт… Шурхіт шукає шум. Шурхіт шорсткий, а шум широкий і шалений!».
Гадаю, ця читанка сподобається як малим читачам, так і їхнім батькам і вихователям. Адже авторка не лише пропонує їм кумедні вигадливі тексти, а й запрошує до спільної гри та творчості!
Наталя МАРЧЕНКО
|
Додаткова інформація
Чумарна Марія Іванівна народилася 19 серпня 1952 р. у с. Рекшин Бережанського району Тернопільської області.
Закінчила філологічний факультет Львівського державного університету ім. І. Франка. Автор інтегрованої технології "Світ малого українця".
Директор авторської школи "Тривіта", м. Львів.
Член Національної спілки письменників України.
Автор поетичних збірок "Сонячна музика", "Земля між вогнями", "З глибин", "Стрітення", "Вихід", "Педагогіка любові"; наукових розвідок "Мандрівка в українську казку" та "З початку світу. Україна в символах"; афоризмів "Думки навздогін".
Лауреат премії "Благовіст".
|
|
Коментарі до статті