|
Мар'яна Савка. "Казка про Старого Лева"
5 грудня 2011, 16:38 Автор: Наталя Марченко
|
Савка М. Казка про Старого Лева : казка / М. Савка ; мал. В. Штанко. – Л. : Вид-во Старого Лева, 2011. – 39 с. : іл.
Усі давні міста світу мають не лише дивовижну історію та особливий, притаманний лише їм дух, не лише власні легенди, казки та неповторні чарівні куточки, а й (і це головне!) чудових мешканців, які понад усе люблять і шанують своє місто.
У древньому українському Львові, з легкої руки редакторки та поетеси Мар’яни Савки та гітариста львівського гурту «Мертвий півень» Юрія Чопика, ось уже десять років як оселився неймовірний мешканець — Старий Лев. На схилі літ мудрий і всезнаючий Цар звірів приїхав до княжого міста в Україні й живе тепер у затишній мансарді під дахом старовинної кам’яниці, колекціонуючи для дітей (бо ж любить їх найбільше!) казки та різноманітні оповідки з усього світу.
Певно, ти вже читав не одну книжечку, видрукувану Видавництвом Старого Лева?!
Ось ця, нарешті, розповідає про нього самого — аристократичного й трішечки дивакуватого, дуже доброго та по-львівські ґречного і вишуканого. Є в ньому щось від прадіда — Царя звірів із казок Івана Франка. Є щось і від мрійливого веселуна циркового артиста Боніфація із чудового мультика «Канікули Боніфація» (Союзмультфільм, 1965), знятого по казці чеського письменника Мілоша Мацуорека. А найбільше — від духу казкового міста Львова, де завжди будуть раді тобі й твоїм друзям так само, як радо зустріли незвичайних друзів Лева — Жирафу, Крокодила та Слона…
Хочеш дізнатися, як вдалося протиснутися Слонові у вузьких вуличках Старого Міста? Не уявляєш, що робити Крокодилові на львівській бруківці? Цікаво, чи підглядала височенна Жирафа за мешканцями у вікна?
Читай нову чудову книжку від Видавництва Старого Лева — і дізнаєшся!
Наталя Марченко
|
Дорослому читачеві
Інформаційний простір України в частині, скерованій до дітей, уже має досвід творення виразних, пов’язаних із певною системою цінностей образів-символів, «життєва історія» яких дає змогу безкінечно розгортати нові й нові сюжети, актуалізовані сучасністю. Йдеться як про рекламу (пригадайте «Растішку», «Живчик» тощо), так і про радіо- та теле «серіали», засновані на героях книжок (скажімо, «Радіобайка Всеволода Нестайка» та книжковий «серіал» «Пригоди у Лісовій Школі»), а також про «читацькі проекти» (як-от, «Слоник-Дзвоник»).
Нова книжка Видавництва Старого Лева прочитується саме у цьому ключі, оскільки, по-суті, закріплює за вже існуючим в свідомості образом-символом міста та символічним Левом-видавцем певну «історію життя», та відверто націлена саме на формування у читача привабливого образу Львова як гостинного колоритного міста, вартого уваги. На це наголошує єдинопочаток усіх строф віршованої казки Мар’яни Савки («…місто, що зветься по-княжому Львів,…»), згадки по тексту основних туристичних принад, привітності львів’ян і мера, зрештою, — прикінцевий заклик негайно рушати до Львова – міста, «в якому ви щастя знайдете», яке «прославляють співці і поети» тощо. На створення у читача затишного (як у «старій Європі») образу Львова працюють також ілюстрації Володимира Штанка: «зістарена» тепла палітра, «галерея портретів» Левових родаків на форзацах, впізнавані львівські вулиці на малюнках і навіть філіжанка кави та старенька друкарська машинка, де, як і годиться, текст перед читачем опиняється догоридрига.
Та, попри явну промоційну скерованість книжки, вона є справжнім мистецьким подарунком для української малечі.
Легка іскриста поезія, в міру присмачена місцевою говіркою («цукерня», «шпондерок», «кам’яниця», «креденс» тощо), створює неповторне суто львівське звучання оповіді, ненав’язливо занурюючи читача в живу атмосферу «міста Лева». А події, що розгортаються навколо Старого Лева та його друзів – Крокодила, Жирафи та Слона, нікого не залишать байдужим чи сумним, бо кожна нова строфа розгортає все нові й нові картини: то з ніжністю відтворює реалії життя «по-львівські», то — динамічно й живо змальовує комічні чи й драматичні події. Авторка повсякчас перебуває у діалозі з читачем. Власне, саме її інтонація, її відверта залюбленість у рідне місто та щира дитяча віра у правдивість власної історії надають казці того шарму й індивідуальності, що їх часом так бракує сучасній українській дитячій книжці.
Так само й ілюстрації В. Штанка підкуповують внутрішньою сонячністю та природною аристократичністю. Його Старий Лев – від сивих вусів і променистих очей до романтичного шалика та розкішної китиці – породження львівських вуличок! Як і людський натовп довкола, у якому, здається, ще мить, – упізнаєш знайомі обличчя!
Книжка залишає по собі тепле відчуття гарної гостини у добрих друзів.
Щиро сподіваюся, що вона знайде вдячних і відданих читачів, а Старий Лев розповість дітям ще чимало веселих і добрих історій про своє княже місто.
Наталя Марченко
|
Додаткова інформація
Українська поетеса, дитяча письменниця, літературознавець, публіцист, головний редактор і співзасновник «Видавництва Старого Лева» Мар’яна Орестівна Савка народилася 21 лютого 1973 р. у м. Копичинці на Тернопільщині.
У юності займалася співом і театром. Закінчила філологічний факультет Львівського державного університету імені І. Франка. У студентські роки належала до жіночого літературного угруповання ММЮННА ТУГА (за першими літерами імен: Мар’яна Савка, Маріанна Кіяновська, Юлія Міщенко, Наталка Сняданко, Наталя Томків і Анна Середа; ТУГА — «Товариство усамітнених графоманок»).
Автор поетичних збірок «Оголені русла» (1995), «Малюнки на камені» (1998), «Гірка мандрагора» (2002; книга стала лауреатом ІХ Форуму видавців у Львові), «Кохання і війна» — у співавторстві з Маріанною Кіяновською (2002), «Квіти цмину» (2006), «Бостон-джаз» (2008), «Тінь Риби» (2010) монографічного дослідження «Українська еміграційна преса у Чехословацькій Республіці (20–30-ті рр. ХХ ст.)». Поезія друкувалася в низці літературних журналів і альманахів, а також у поетичних антологіях «Ми і Вона», «Метаморфози. Десять найкращих українських поетів останніх десятих років». Твори перекладені польською, англійською, білоруською, російською, литовською мовами.
Член Асоціації українських письменників і Національної спілки письменників України.
Лауреат Міжнародної журналістської премії імені Василя Стуса за книги поезій (2003).
Твори для дітей:
Чи є в бабуїна бабуся? : вірші для малят (Л., 2003),
Лапи і хвости (Л., 2005),
Казка про Старого Лева (Л., 2011).
|
|
Коментарі до статті
Придбала книжечку про Старого лева для родинної бібліотечки. Не дивуючи нікого, зізнаюсь правдиво: люблю Львів, ошатні вулички міста із неймовірним колоритом, терпкувато-солодким присмаком кави та ошатністю древньої бруківки. І все це є у цій казковій та водночас цілком правдивій історії, яку оповіла львівська Казкова Фея Мар'яна Савка, а колористично довершив її Володимир Штанко. І тому то, прочитавши книжку, хочеться знову побувати у княжому місті Лева, вийти на таємну вуличку, якою величаво походжає Старий Лев, хоча б трішечки (не докучаючи вельми зайнятому пану Леву) погомоніти із ним. А розмова зі Старим Левом - це великий дарунок долі. Йому відомо чимало таємниць, і він знає стільки всього цікавого! А відтепер часточка левових таємниць стане відомою кожному, хто візьме в руки цю ошатну книжку-візитівку. Гортаючи сторінки Казки про Старого Лева, читач неодмінно віднайде свої таємнї відкриття. А особливо пильні та уважні читачі на одній зі сторінок - стежинок міста, зможуть зустріти авторку книжки. Разом із нею годі заблукати у казковому та чудовому місті Старого Лева.
За нагоди, вітаю Мар'яну Савку за перемогу Казки про Старого Лева в номінації «ДИТЯЧЕ СВЯТО» рейтингу "Книжка року 2011". Зичу творчої наснаги та неймовірних казкових пригод!
За нагоди, вітаю Мар'яну Савку з перемогою Казки про Старого Лева в номінації «ДИТЯЧЕ СВЯТО» рейтингу "Книжка року 2011". Зичу творчої наснаги та неймовірних казкових пригод!
Чудова історія, прекрасна поетеса, об"єктивна рецензія!)))) А малюнки довершують книгу і роблять її цікавою як для малюків, так і для їх батьків! Автору - натхнення! Читачам - приємно проведеного часу!!!
Читай також:
В. Вздульська. Казка про Старого Лева. - Режим доступу : http://kazkarka.com/2012/05/06/%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%BA%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE-%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B0/