Еліна Заржицька. Китеня Тимко
17 вересня 2016, 18:05   Автор: Ольга Рєпіна, Наталя Марченко

Заржицька Е. Китеня Тимко. Ч. 1 / Е. Заржицька. – Харків : Талант, 2015. − 64 с. : іл. 

Заржицька Е. Китеня Тимко. Ч. 2 / Е. Заржицька. – Харків : Талант, 2015. − 64 с. : іл. 

Заржицька Е. Китеня Тимко і кальмар Архітеутис / Е. Заржицька. – Харків : Талант, 2015. − 64 с. : іл. 

Заржицька Е. Китеня Тимко. Подорож до Австралії / Е. Заржицька. – Харків : Талант, 2016. − 64 с. : іл. 

Заржицька Е. Китеня Тимко та Морська Зірочка / Е. Заржицька. – Харків : Талант, 2016. − 64 с. : іл. 

Заржицька Е. Китеня Тимко. Останній бій / Е. Заржицька. – Харків : Талант, 2016. − 64 с. : іл.

 

Ти знав, що навіть китенята бувають інколи трішечки збитошними та страшенно непогамовними? Ні?

Саме такий малий Тимко. Ось тільки серце у нього таке велике і добре, яке тільки й може бути у справжнісінького кита!

Якщо вирушиш у мандри з цим невтомним мандрівником, відкриєш для себе складний світ людських стосунків, а також безмежжя та розмаїття океану. Кого там тільки немає! Летюча Рибка й ненажера Альбатрос, злющий кальмар Архітеутис і кмітливий Морський Коник, наглючий Баклан і чарівні Морська Ластівка та Морська Зірочка та ще багато-багато інших!

Але найближчий друг малого китеняти — веселун і вигадник капітан Теревенько, здатний найнебезпечнішу ситуацію обернути на чудову пригоду.

А ось який вишкіл проходили оселедці під орудою славного адмірала дідуся Акули, як виглядає бойовий гопак у виконанні мант і що робити з пійманим морським злочинцем дізнаєшся, коли прочитаєш ці направду цікаві, веселі та добрі книжечки! smiley

Наталя Марченко.
 

Дорослому читачеві

НЕ ТЕРЕВЕНИТИ АЛЕ РОБИТИ

                                                                                                       «Тепер не затримають нас

                                                                   ані штиль,

                                                                 ані застояна вода!

                                                                             Ла-ла-ла!»

Еліна Заржицька.

 

У сучасній дитячий українській літературі творів морської тематики мало. Тим цінніший факт виходу в харківському видавництві «Талант» серії з шести книг Еліни Заржицької, в яких ця тематика відображена повною мірою. І відображена талановито.

Якщо б я не знала пані Еліну, подумала б, що книгу написав науковець, який півжиття подорожував морями із суто науковими цілями, а потім, вирішивши змінити профіль, у казковій формі, але професійно, розповів сучасним дітлахам, що то є море-океан і його мешканці.

До речі, це дуже важливо — знайомити дітей із навколишнім світом і різноманіттям його проявів очима різних людей, бажано позитивно налаштованих для передачі свого досвіду молодшому поколінню. У цьому разі даний аспект особливо значущий, оскільки світ сучасного дитинства і так обмежений нашими дорослими діями. Та й відстоювання у текстах позитивної життєвої позиції у наш час — річ так само дефіцитна, як, припустимо, оптимізм. Тому так впевнено Елина Заржицька завойовує свій сегмент суспільної уваги та любові у читача зі своєю книгою про китеня Тимка та його найкращого друга — капітана Хвалька-Теревенька.

Завжди стверджую, що талант організатора у сучасній дитячий літературі не менш необхідний, ніж просто талант письменника. Написала «просто талант» і посміхнулась — як багато людей при відсутності інституту літературної критики нині вважають себе талановитими! Але це окрема розмова, не щодо творчості пані Еліни.

Натомість ця письменниця поряд зі справжнім літературним обдаруванням має талант менеджера, вроджене покликання до спілкування з дітьми, батьками, педагогами задля проведення правильно організованих презентацій і самопрезентацій. Причому, авторка робить це з фантазією, готує для дітей вистави, яскраво організовані зустрічі, використовує для спілкування з аудиторією Іnternet, Skype та інші можливості сучасного зв’язку.

У цій важливій справі авторці з задоволенням допомагають і бібліотеки, і видавництво «Талант»! Так, у Львові, на презентації книги Еліна Заржицька одягнулася у матроський кітель і кашкет із якорями, а «підтримували» цей своєрідний message іграшкове китеня Тимко та корабель капітана Теревенька. А в Дніпропетровській обласній дитячий бібліотеці фахівці влаштували для дітей справжню виставу з музикою та співами. Також із уважністю вікового психолога спостерігаю в Network, як діти малюють і ліплять із пластиліну китеня, пишуть до авторки листи, а та із задоволенням спілкується з маленькими пошановувачами книги.

На даний момент очевидно, що зусилля пані Еліни дали свої плоди: діти полюбили героїв книги. А що може бути дорожчим для автора?!

А ви знаєте, що дітей не можна заставити полюбити просто так. Діти дуже чутливі до дворушництва та лже-щирості і ніколи не посміхнуться фальшивій людині. Зате відкриються казці, що відстоює прагнення дитини до внутрішньої свободи, самопізнання, органічно вписується в сучасний соціальний простір, розкриває перед дитиною потенціал необмежених можливостей для розвитку.

Звичайно, у ранньому віці дитина знайомиться з дитячою літературою, будучи повністю залежною від смаків батьків, бо саме останні обирають перші казки, які слухає малеча. Але потім починають формуватися власні «казкові інтереси» малюка і він уже може сам показати/замовити книжку, яку бажає послухати. Причому може це вже робити навіть у дуже ранньому віці, бо раніше, ніж почати розмовляти, дитина слухає.

Як і дорослим, дітям подобається різна література: одному — віршики, іншому — маленькі казочки, ще комусь — широкі полотна з розгорнутою в часі перспективою. А твори Еліни Заржицької читають усі, бо вона надає можливість дитині сприйняти текст, у якому немає простору, суб’єктивно понівеченого негативним сприйняттям дорослого. Немає того, що зветься «підрубані крила» дитинства.

Це великий приклад для батьків. Я завжди наполягаю: якщо ви були щасливим/нещасливим малюком — при будь-якому з цих варіантів надайте своїй дитині можливість відчути радість справжнього дитинства!

Тому рекомендую твори Еліни Заржицької для читання з дітьми: вона добре володіє специфічним секретним кодом, який робить її казки, та особливо повість «Китеня Тимко», однаково цікавими для дітей різного віку. Тому що авторка, як я вже наголошувала, з прискіпливістю невіддільного вченого і поетикою щирої залюбленості у життя вводить дітей у світ книги.

Той, хто бере до рук «морську» книжку Еліни Заржицької, ніби чарівною паличкою відкриває перед собою глибини океану та занурюється в новий для нього світ рифів, коралів, чудернацьких морських мешканців, у якому реальні події життя дуже природно поєднуються з казкою. Фантазійність сюжету авторки надає змогу через своєрідний казковий антропоморфізм (приписування якостей людини тваринам) пізнати нові місця, характеристики людей у спілкуванні, особливості вирішення конфліктів і комунікації у групі та родині, а також використовувати опанований текст для роздумів, споглядання краси описувани морських глибин і рефлексії щодо стосунків головних героїв.

А маленьке китеня Тимко, світ якого повниться незвичайними явищами та істотами, надає дітям зразок, як саме поводитися у надзвичайних ситуаціях і товаришувати. Хоча у цьому йому справно допомагають мама, друзі та капітан Хвалько-Теревенько, який не втратив дитячої безпосередності бачити та розуміти світ по-справжньому барвисто.

Ніби яскраві стрічки із чарівної скриньки фокусника тягнуться історії про невідомі раніше морські явища, що зустрічаються в океані. Тут і розповіді про мешканців морських глибин та особливості життя таких популярних тварин як кити, восьминоги, корали, морські зірочки, манти тощо, ознайомлення з працею рибалок і відважних капітанів. І все це автор розповідає кумедно, з казковими прийомами, при цьому не опускаючись до сюсюкання або примітивізації сюжету. Отже, найголовніше, повість Еліни Заржицької «Китеня Тимко» має дуже важливу рису — пізнавальність. Не дидактично нудну, а яскраву та веселу, яку в контексті сучасного погляду на педагогіку і повинні мати всі пізнавальні книжки для наших дітей.

У Фейсбуці побачила рекламу видавництва «Талант» — фото шістьох книжок повісті Еліни Заржицької «Китеня Тимко», яка супрвожувалась надписом: «Набір з шести книжок коштує...». Відразу відреагувала на цей рекламний хід привітанням авторові з виходом своєрідного «шеститомника», що відкриває маленьким читачам світ знання, справжньої дружби та людяності. Адже саме це і є головним завданям і обов‘язком кожного мудрого люблячого дорослого.

Ольга Рєпіна (Дніпро).

 


Коментарі до статті