Кожний спроможний випробувати себе: до 25-річчя конкурсу
7 травня 2021, 21:53   Автор: Наталія Кавун

Спочатку було слово. І слово це було “Конкурс”.

Це слово зародилося у голові вчительки російської мови та зарубіжної літератури Української національної гімназії № 2 міста Одеси Лінецької Рити Семенівни у далекому 1991 році.

На той період питанню розвитку творчих здібностей дітей та молоді майже не приділялось уваги. Вважалося, що діти повинні тільки співати, танцювати та читати твори вже відомих авторів, а не створювати свої. Рита Семенівна вирішила виправити ситуацію.

Молодій Українській державі потрібні були ті, хто приносить їй славу: спортсмени, художники, поети, письменники, музиканти, вчені. Таких людей треба було вирощувати, розвивати їх здібності. Саме для вирішення цієї проблеми Рита Семенівна створила проєкт “Кожний спроможний випробувати себе”, який отримав підтримку Наукового товариства любителів мови та літератури “Дивне поряд”, що існувало на той час в Українській національній гімназії № 2 міста Одеси. Кілька років пішло на отримання гранту, та оформлення цього проєкту у повноцінний творчий конкурс і лише у 1996 році все почалось.

Два роки поспіль на базі гімназії проходили шкільні, районні, міські творчі змагання, в яких брали участь юні художники-ілюстратори, композитори, перекладачі, автори. До проведення конкурсу долучилися Централізована міська бібліотечна система для дітей, Британська рада, Одеській інститут удосконалення вчителів, літературне товариство “Світ Паустовського”, Українська асоціація викладачів зарубіжної літератури, окремі батьки.

Але третій загальноміський конкурс у 1998 році вже проходить під егідою  Централізованої міської бібліотечної системи для дітей, а саме Центральної дитячої бібліотеки ім. Гайдара. Головою журі стає завідувач відділу обслуговування читачів Волкова Людмила Юхимівна. Вона й досі — вже 25 років —  займає цю посаду.

У 2021 році Загальноміський творчій конкурс “Кожний спроможний випробувати себе” відмічає своє 25-річчя. Відлік ми ведем саме з 1996 року, коли цей проєкт перестав бути проєктом і насправді вийшов на великий “дорослий” рівень.

За цей період наші переможці виходять на загальнодержавний та міжнародний рівень. Стають відомими та поважними. Наприклад, переможець перших конкурсів — Олександра Григорьєва —  зараз член Одеського відділення національної спілки письменників України. Фаріда Местек неодноразово перемагала у нашому конкурсі у номінації “Автори” пише англійською мовою, її вірші надруковані в Антологіях, які видаються в Кенті в Англії — Інтернаціональною бібліотекою. Юна композиторка Юлія Запорожець закінчила консерваторію і стала професійною музиканткою.  Переклади Антона Барбагіри з англійської мови на українську були відмічені на різних конкурсах.

“Ми намагались дати нашим конкурсантам дорогу в світ, тому подавали найкращі дитячі роботи на міжнародні творчі конкурси. Багато з них займали призові міста і в них. Ми отримували величезні посилки від оргкомітетів цих конкурсів з дипломами та подарунками. Потім урочисто вручали їх у бібліотеках міста” — згадує Людмила Юхимівна Волкова.

І це лише перші ластівки. Таких талановитих дітей було дуже багато. Нажаль, переличіти всіх у цій статті не є можливим.

За роки існування конкурс залучив понад 25 тис. читачів. Так у 2002 році учасників конкурсу було 469 осіб, від першого по одинадцятий клас, це учні 37 учбових закладів та читачі 19 дитячих бібліотек. У 2011 році загальна кількість конкурсантів вже складала 700 дітей, а у 2020 ця цифра була більше 1000.   Конкурс росте із року в рік набирає оберти.

Дітей та їх батьків приваблює можливість показати свої творчі здібності великій кількості глядачів. До того ж участь у конкурсі безкоштовна, а умови доступні всім читачам дитячих бібліотек міста.

Кращі роботи конкурсантів відзначаються дипломами, грамотами, подарунками, діти отримують можливість виступити перед широкою аудиторією — в бібліотеках, з великої сцени Філармонії, на телебаченні, на сторінках місцевих друкованих та Інтернет-видань. Роботи учасників конкурсу публікували у збірках.

Так наприклад видавництво “Астропрінт”  у 2004 році видало таку збірку. Упорядниками стали все та ж Рита Семенівна Лінецька, директор Централізованої міської бібліотечної системи для дітей Галина Яківна Лазарева та завідуюча Центральною міською бібліотекою для дітей Людмила Юхимівна Волкова — голова журі конкурсу. Вже у 2011 році таких збірок було кілька: “Душа стесняется лирическим волнением”, “Я такая, как этот мир”, “Молодые голоса Одессы”, “Кожний спроможний випробувати себе”.

Журі конкурсу завжди складається з відомих та компетентних представників творчої еліти міста та представників навчальних закладів. Наприклад у 2009 році це були: члени союзу художників України — Г. Лекарьова-Нікітіна, І. Харитонова, А. Литвиненко; члени Національної спілки письменників України В. Гаранін, І. Потоцький; редактор дитячої газети “Сакура” В. Василевський; члени союзу композитарів України — Ю. Гомельська, С. Зоркіна, Л. Самодаєва та багато інших. Кожного року склад журі оновлюється, але є й постійні  члени, які присвячують свої знання та досвід молодому поколінню з великою радістю та захопленням.

Звісно ж таке маштабне дійство, в яке з часом перетворився конкурс “Кожний спроможний випробувати себе” не може обійтися без спонсорів. В різні роки до підтримки фінального свята — гала-концерту — долучалися: АТ “Одеса”, АТ “Привоз”, ВАТ “Дарл”. ПП “Багіра”, АТ “Полярна зірка”, ООО Судохідна компанія “Укрферрі”, агенство “Фортранс-Одеса”, ВАТ “Два слона” та багато інших. В останні роки конкурс активно підтримують Департамент культури та туризму одеської міської ради, та лакофарбний завод компанії Eskaro Group AB.

У 2000-х конкурс став справжнім родинним, загальноміським святом. На церемонії нагородження та гала-концерти приходили великими родинами, брали з собою друзів та однокласників. Фінали змагань завжди проходили у кращих залах Одеси:  Палаці культури ім. Лесі Українки, Палаці студентів, Будинках культури медпрацівників і політехнічного університету, і шість разів — в Одеській обласній філармонії, що безперчно свідчить про велику кількість учасників конкурсу, а також про велику кількість переможців.

Великий гала-концерт — це яскраве дійство у якому виступи конкурсантів перемежовуються з виступами творчих дитячих колективів міста. Постійні гості цього свята ансамбль танцю “Карнавал” дитячої музичної школи № 4, ансамбль “Ералашки” та інші.

Останні два роки стали випробуванням не лише для нас, а й для всієї України. Нажаль, пандемія коронавірусу зробила свою чорну справу — змусила нас всіх уйти в онлайн режим. Конкурс “Кожний сприможний випробувати себе” не став виключенням. Ми, намагаючись зберегти багаторічні традиції, всеж повинні були перформатуватися. У 2020 році конкурс проходив онлайн — на теренах соціальних мереж. Але це не стало на заваді залученню до участі у ньому більш ніж 1,5 тисячи юних митців.

25-й ювілейний конкурс цього року також буде проводитись частково онлайн. Це буде оновлений формат у партнерстві з Одеським академічним театром музичної комедії імені Михайла Водяного. Ми залишили лише дві номінації — художники-ілюстратори, та літератори. Цьогорічний конкурс присвячений п'ятиріччю театрального фестивалю “Акація-фест”. Його тема “В квітучих акаціях місто” відкриває перед юними художниками та літераторами можливість зізнатись у коханні рідному місту, змалювати його красу у полоні квіту акації.

Кращі роботи, а також твори переможців будуть демонструватися на сторінках у соціальних мережах Централізованої бібліотечної системи для дітей, театру музичної комедії. Існує домовленість, що у фойє театру буде влаштовано виставку творів художників. Дітям запропоновано взяти участь у заходах “Акація-фесту”. Переможців буде запрошено на виставу, а саме перед виставою, на сцені театру, відбудеться урочисте нагородження.

Тож, з огляду на все, можно зробити висновок, що конкурс “Кожний спроможний випробувати себе” — це велика подія в житті міста, яка протягом двадцяти п'яти років виховує творчу еліту нації. Плекає та любовно ростить молоде покоління творців, які згодом здобувають славу не лише нашому місту, а й усій Україні. Конкурс живе та розвивається навіть під час карантину. А дитячи бібліотеки міста сьогодні вже не просто книгозбірні, це міцна платформа для культурного розвитку, і не лише для дітей, але й для батьків.

Наталія КАВУН,

заступник директора КУ “ЦМБС для дітей”,

м. Одеси.


Коментарі до статті