Володимир Рутківський. "Сині води"
13 вересня 2011, 10:17   Автор: Наталя Марченко

Рутківський, В. Г. Сині Води : іст. роман : у 2-х т. / В. Г. Рутківський ; худож. М. Німенко. - К. : Темпора, 2011. Для дітей середнього шкільного віку
Кн. 1 : Князь бродників. - 360 с. : іл.
Кн. 2 : Стріли впритул. - 374 с. : іл.

В.Рутківський Сині води. Кн. 1. Князь бродників. ОбкладинкаСподіваюся, ти вже читав книжки В. Рутківського?
Його трилогія «Джури…», напрочуд ошатно видана І. Малковичем із захоплюючими ілюстраціями М. Паленка, стала однією з найпопулярніших книжок в Україні, що їх з однаковим захопленням читають як діти, так і їхні батьки!
А, можливо, тобі до смаку припала героїко-фентезійна оповідь про «Сторожову заставу», в якій наш сучасник втрапив у часи Київської Русі та став побратимом Іллі Муромця?
Якщо так, то нова книга В. Рутківського, ошатно та з любов’ю видрукувана у новому дитячому видавництві Києва «Темпора (Прудкий равлик)», стане для тебе справжнім чарівним місточком, який з’єднає в неперервний ланцюг історії України всі раніше розказані письменником оповіді. А якщо ти раніше не читав творів цього чудового автора, то відкриєш для себе не лише невідомі сторінки рідної та європейської історії, а й нове бачення світу та людини в ньому.
У книжці йдеться про долю князя Дмитра Боброка-Волинського, який разом із литовськими володарями здобув першу значну перемогу над ординцями біля річки Сині Води, а згодом очолив вирішальний для Куликовської битви маневр Засадного полку. Його родовий герб став гербом Москви.
Поряд із Боброком діє ціла низка мало знаних тобі, але насправді дуже цікавих історичних персонажів. Є тут нащадки литовського князя Гедеміна, які зробили українську мову державною у своїй на той час найбільшій у Європі країні. Є також затяті та дружні сини хана Нагая, чиї імена й досі збереглися в назвах українських міст. Великий воїн і жорстокий політик Мамай і хитромудрий Ольгерд. Але не вони головні в цій книжці. Головні в ній — звичайні люди, які жили на той час в українських землях, — русичі, татари, литовці, пастухи та селяни, воєводи і гридні, вивідники та кобзарі, бродники, гендлярі та чумаки — всі ті, хто вимріював і будував нову спільноту — українство.
Разом зі своїми ровесником Петриком ти зможеш стати пахолком князя Дмитра й проїхати поряд із ним крізь усі тогочасні українські землі, побувати в Києві та Каневі, Переяславі та присульських селах, побачити, як засновувалися Черкаси, й пройтися причорноморськими поселеннями. А з його товаришем Тимком пристати поводирем до кобзаря та побувати у волхвів, спасти сотні людей від братовбивства і ввійти в легенду завдяки щирій дружбі з татарським хлопчиком Зейнулою.
А ще на сторінках цієї захоплюючої книжки є хвацький вивідник Медовуха та мудрий староста Коцюба, дивовижний бойовий кінь Коршак і відданий пес Рябко, є князівські хороми і татарські аули, сільські хати й бродницькі шалаші… Є все те, що робить світ книжки справжнім, живим і розмаїтим як саме життя!
Ілюстрації в цьому виданні так само незвичайні. Художник Максим Німенко зумів так тонко відчути настрій автора, що здається, буцім малюнки намальовані самим В. Рутківським просто на сторінках власного рукопису, як те робив Сент-Екзюпері чи Теккерей…
Тож доброго тобі читання!
Нехай ця досить складна книжка зробить легшим твій життєвий вибір! Бо тобі, як і її героям, рано чи пізно таки доведеться визначатися, хто ти і для чого живеш на цій землі, …а головне, — де твоя земля, твій народ і твій дім…

Наталя Марченко

Дорослому читачеві

Коментарі до статті

Наталя Марченко


Про історію появи цієї книжки читай: Новинка від "ЛітАкценту". - Режим доступу: http://litakcent.com/2011/07/26/15394/comment-page-1/#comment-9942
Наталя Марченко


Більш докладно про історичну прозу В.Рутківського читай у розділі «У дитячої літератури є два могутні крила: історія і фольклор» біобібліографічного нарису про В.Рутківського на сайті НБУ для дітей. - Режим доступу : http://chl.kiev.ua/default.aspx?id=5542
Наталя Марченко


Рецензія на цю книгу знаного дитячого письменника І.Андрусяка "Хлопчача" насолода" з'явилася на "ЛітАкценті". - Режим доступу : http://litakcent.com/2011/10/10/hlopchacha-nasoloda/
Тетяна


Надзвичайно глибока та цікава рецензія на чудову книжку автора. Зроблений аналіз проблематики, сюжетних ходів, образів твору позначений оригінальними інтерпретаціями та порівняннями.
Книжки В. Рутківського завжди читаю з насолодою. З нетерпінням чекаю перевидання "Потерчат".
Наталя Марченко


Щиро дякую!
Щодо перевидань В. Рутківського, то найближчим часом на нас чекає поява у видавництві Івана Малковича "Сторожової застави" з ілюстраціями Максима Паленка.
Марія М.


Певна річ, "Сині води" Володимира Рутківського із цікавістю читатимуть поціновувачі історичної минувшини. Не зменш привабливим стане читання дилогії для тих, хто любить жанр пригодницький - вже із початку манлива пригода "затягує" читача у вир несподіваної зустрічі з бродниками, князем Дмитром Боброком (Волинським), сміливими друзями Тимком і Петриком, татарським хлопчиком Зейнулою, темником Мамаєм... А той, хто цікавиться розплутуванням таємниць поза текстом, неодмінно знайде принаду в символічних ілюстраціях Максима Німенка, як додатковому тлумаченні напрочуд цікаво прописаної книги буття наших відважних попередників - поборників честі рідної землі.
Вітаю В. Рутківського з перемогою "Синіх вод" у Книжці року (номінація: твори для середніх і старших школярів).
Марія М.


Але, як на мене, найкраще про цю книгу сказала пані Наталя Марченко, наголосивши на презентації дилогії в Національному музеї літератури те, що саме у Синіх Водах (іще зриміше, аніж у Потерчатах) найбільш відчутний сам Володимир Рутківський...
Марія М.


Вітаю сердечно Володимира Рутківського з новою відзнакою роману "Сині Води"! Знаменно, що цьогоріч премією "Книга року Бі-Бі-Сі 2011" відзначено історичну дилогію. Це, як на мене, ознака потреби суспільства - незамулені сторінки історії, завдячуючи справжнім Майстрам Слова (не розтиражованим новітніми піар-технологіями, а виключно здобуваючи місце в літературі відграненим майстерністю Словом) повертаються до нас із праглибин, щоби ми, зрештою, навчились спиратися міцно на скрижалі родової пам'яті та мали змогу у минулому розплутувати таємні ходи майбутнього.
Зичу Вам, пане Володимире, якнайширше коло подячних читачів, здатних віднайти у мудро прописаному на пергаменті літ слові підказки правдивого земного буття. Зичу Вам одужання якнайскорішого і світлих та погідних днів життя. Щасти Вам і подальшого творчого натхнення.
З повагою Марія Морозенко
володимир Р.


Дякую, пані Маріє. Зворушений Вашими словами. І почуваюся перед іншими номінантами якось незручно. Адже вони вже розраховували, на що ці кошти витратять. А тут таке... Все ж сподіваюся, що мій приклад спонукає їх у моєму віці показувати теж саме. Ще раз дякую.
Марія М.


"Все ж сподіваюся, що мій приклад спонукає їх у моєму віці показувати теж саме".
Думаю, саме Ваш приклад вселить надію в безнадії - не все так погано у нашому домі, і не завжди спрацьовують побічні закони впливу. Рано чи пізно все стає на "круги своя"... Я щиро радію, що відзначено саме Вашу дилогію, зважаючи й на чин справедливості. Кожен приходить до своєї вершини (або ж прірви) своїм шляхом. Ваш шлях до визнання правдивий і чесний. Однак, прикро, що мало узвичаєний в літературному середовищі, де й здавалось би, що непідкупне, незрідка стає розмінною монетою. Щасти Вам і гарних зимових свят.
Nata


Читай також:
Родик Костянтин. Країна мрій Володимира Рутківського // Україна молода. 5 січ. 2012 р. – Режим доступу : http://www.umoloda.kiev.ua/number/2007/164/71438/
Наталя Марченко


Найповніший репортаж із презентації книжки є на порталі, присвяченому битві на Синіх водах:
Презентація дилогії В.Рутківського "Сині води" // 650-річчя битви на Синіх водах. – Режим доступу :
http://www.bwb650.org/index.php/ru/news/34-news/105-presentation-dilogy-blue-water.html
Наталя Марченко


Читай також:
Марченко, Н. "Будьмо тут во віки віків!.." : художні твори на уроках історії : історичний роман В. Рутківського "Снині Води" // Історія України. - 2012. - № 13/14. - С. 12-16.