Бібліокафе “ХЛАМ” у дитячій бібліотеці
14 червня 2021, 16:07   Автор: Людмила Музичко

Одеса має яскраву літературну спадщину, притаманний лише їй присмак вишуканого гумору, зітканий з багатоголосого говору містян. Тому і оселився тут літературний пегас, який живе донині.

Формування традицій, певно, почалося з самого заснування міста, а у 20 роках ХХ століття Одеса стала важливим культурним осередком. В нашому місті діяли різноманітні культурні товариства, об'єднання та літературні кафе. Одне з таких кафе носило назву "ХЛАМ", що має наступне тлумачення: Художники, Літератори, Артисти, Музиканти. Їх відвідували представники творчої інтелігенції, письменники та поети, які увіковічнили ім'я Одеси — І. Бабель, Є. Багрицький, Ю. Олеша, В. Катаєв. Під час одного зі своїх приїздів до Одеси, свої вірші читав там Володимир Маяковський.

До речі, сьогодні на вулиці Ланжеронівській, між Оперним театром та Літературним музеєм, створили “Алею Слави”, де увіковічнили імена культурних діячів Одеси, серед них є і письменники.

Співробітники Центральної дитячої бібліотеки КУ “ЦМБС для дітей” міста Одеси, що знаходиться за адресою Французький бульвар, 11-А, вирішили відродити колишні традиції нашого міста. 7 червня відбулось перше засідання бібліокафе з символічною назвою “ХЛАМ”.

Ідея створення належить Людмилі Волковій (завідуюча відділом обслуговування), дапомогав у розробці Олексій Надемлінськй (одеський дитячий письменник, бібліограф відділу довідково-бібліографічних та інформаційних послуг). Метою створення бібліокафе є збереження культурних традицій міста, знайомство читачів з видатними особистостями міського та загальноукраїнського рівня, залучення підростаючого покоління до саморозвитку та культурного зростання.

Першим видатним відвідувачем нашого “ХЛАМу” став Станіслав Савович Стриженюк — письменник, поет, журналіст, лауреат літературних премій імені К.Г. Паустовського, П.Г. Тичини, “Золоте перо”, “Культурна столиця -2019”. Наш почесний гість в березні цього року відзначив серйозний ювілей, як жартує сам письменник: “Мені залишилось десять років до ста”. Слухаючи Станіслава Савовича, хочеться його наслідувати: багато ходити пішки, декламувати вірші, творити чудові твори.

На зустрічі Станіслав Стриженюк презентував драматичну козацьку думу “Судний день”, яку було нещодавно видано одеським видавництвом “Прес-кур'єр”. У книзі майстерно описуються події початку вісімнадцятого століття, де героями виступають такі видатні постатті, як Іван Мазепа та Пилип Орлик. До речі, перша частина твору була удостоєна першої премії у номінації “П'єси” Всеукраїнського конкурсу “Коронація слова”. Автору було вручено “Золоте перо” конкурсу та спеціальну відзнаку журналу “Україна” за “Кращий історико-патріотичний твір”. Пан Станіслав подарував книгу з автографами дитячій бібліотеці та присутнім.

Окрім того, Станіслав Савович розповів дуже багато цікавого: про тернистий шлях поета, свої враження про навчання в літературному інституті, про пішу подорож Сполученими Штатами Америки, про людей і про час, в якому йому довелося жити.

До речі про гостей. З вітальним словом виступили заступник директора КУ ЦМБС для дітей м. Одеса Ю. Г. Горбатенко та заступник директора КУ ЦМБС для дітей м. Одеса Н. В. Кавун. Серед запрошених були присутні: Л. І. Федченко — представник Одеського академичного українського музично-драматичного театру ім. В. Василька, І.Г. Харитонова — художник, член журі конкурсу «Кожен спроможний випробувати себе», Г.В. Канончук — викладач украінської мови та літератури санаторію «Хаджибей», Т.Б. Рапай — викладач історії ЗОШ № 90. А також були наші постійні читачі: Аврора Рибачук, Людмила та Максим ЛабунськіАнастасія Март'янова та Нонна Зубкова.

Присутніх дуже зацікавили розповіді пана Станіслава, це було видно із великої кількості запитань. По закінченню спілкування з видатним земляком, учасники першого засідання ще раз привітали Станслава Савовича з ювілеєм, звичайно, побажали здоров'я та натхнення.

Організаторам бібліокафе “ХЛАМ” вдалось створити дуже затишну, камерну атмосферу. Маємо надію, що бібліотека, а саме бібліокафе “ХЛАМ” стане основою культурного розвитку читацької аудиторії Одеси. Ми будем раді бачити сучасників та будемо згадувати і тих, хто вже став легендою нашого міста.

Людмила МУЗИЧКО,

завідуюча Відділу довідково-бібліографічних

та інформаціних послуг ЦМБС для дітей м. Одеса.


Коментарі до статті