2012 рік для дитячої літератури Черкащини виявився доволі урожайним. Крім того, що активно «працювали» й завойовували нових читачів книжки, видані роком раніше (як-от «Вовчик» Валентини Коваленко, «Каштанове малятко» Людмили Солончук, вірші для дітей Олександра Солодаря, тетралогія «Русалонька із 7-В…» Марини Павленко тощо), — додалися й нові видання.
Якщо вже згадано «Русалоньку із 7-В…», то насамперед зазначимо, що 2012-го перевидано першу частину тетралогії — «Русалонька із 7-В або прокляття роду Кулаківських»: уже вчетверте, але нарешті — з державною підтримкою і з розповсюдженням усіма бібліотеками України, адже книжка ввійшла в програму для обов’язкового вивчення в 7 класі.
Перевидано й україномовну гостро соціальну повість класика дитячої літератури Майї Фролової — «М’яч у піднебессі».
Прекрасною хрестоматією для школярів та студентів цілком гідна стати впорядкована Сергієм Ткаченком антологія поезій про мову й Україну «Слово про Слово», яка охоплює 130 авторів — уродженців або нинішніх мешканців Черкаської області. Варто відзначити, що книга є ще й взірцем прекрасного сучасного художнього оформлення.
Гарним прикладом не лише літератури для дітей, але й літератури, створеної власне дітьми, є антологія творів переможців та учасників обласного літературного конкурсу, присвяченого (виколисаному черкаською землею, до речі!) Тарасові Шевченкові, — «Ну що б, здавалося, слова».
«Дочекалися! Ура!» — під такою бадьорою назвою зібралися вірші, переклади й переспіви для дітей, видані сьогорічною лауреаткою премії Василя Симоненка Наталією Горішною.
В новому жанровому амплуа — поезії для дітей — виступили чудовий «дорослий» письменник Іван Дробний («Котить заєць кавуна») та знаний і «дуже дорослий» пародист Іван Дубінін («День народження зуба» й «Небо в калюжі»).
Всеукраїнську літературну премію імені Михайла Чабанівського отримала збірка новел та оповідань про дітей і молодь «Сяйво полярної зірки» Надії Матюшенко-Гребенюк.
Яскравим і веселим виявилося «Морозиво в кишені» Наталії Бонь.
Художнім зростанням відзначається добірка прози для дітей «Курочка-снігурочка» Лілії Блискавиці.
Оригінальними й цікавими є новинки від Ігоря Коваленка, якого вже знали раніше за книжечкою «Зирять зорі золоті», — «Ключики від літа» й «В огірочка є сорочка».
Не відстають і представники молодшого покоління: для дітей пишуть Оксана Дуплій, Ірина Зеленько та інші. Сподіваємось, в наступному році неодмінно порадує новою дитячою книгою й авторка дотепної «Райдуги-стежинки» Юлія Гончар.
Тож, словами вище згаданої Наталії Горішної, можна підсумувати: «Дочекалися!» «Ура!» І — додати: «А тепер чекаємо наступних видань!»
Марина Павленко
|
Коментарі до статті
Втішно, що дитяча література Черкащини процвітає. Такий гарний рівень і в змістовному, і у видавничому планах. Дочитую тетралогію Марини Павленко. Без статті не обійтись Дуже багато думок, вражень. можна стверджувати, що у літературі для дітей відбувся прорив у жанрово-тематичному аспектах. Дякую Наталії Марченко за ідею, про регіональні дописи про дитячу літературу, і колегам, що відгукнулися, щира вдячність. Марині Павленко осібно ще й як автрові талановитого твору.
Лілія Овдійчук
Дуже дякую, п.Ліліє! І за увагу, й за добрі слова...
...А статті про Русалоньку — чекатиму з нетерпінням! :-)
Працюю в дитячій бібліотеці і мрію провести для своїх читачів творчий захід "Книга з рук автора" Дуже хочеться вас запросити.А чи можливо це?
Думаю, що можливо! :-) В будь-якому разі дякую за намір. Озивайтесь на мою скриньку, обговоримо: mpavlenko@bk.ru
Було б добре, якби в таких оглядах кращих книжок за минулий рік містилося більше аналітичних думок про нові пошуки в дитячій літературі і менше переліків, самозвітів.
Особливо тоді, коли за річний огляд береться така нашуміла письменниця та ще й кандидат наук як Марина Павленко.
Зараз настали такі часи, що треба радіти, коли в області виходить будь-яка книжечка для дітей. Навіть коли це книжечка-метелик. Метелик, який, як відомо, веде свій родовід від повзаючої по гілках дерева гусениці. Але чи варто витрачати дорогоцінний письменницько-кандидатський час на глибокий аналіз таких метеликів-одноденок?
Пожалійте М. Павленко, нехай вона порадує своїх читачів іще однією книжкою про амфібій-русалоньок.
Не забувайте тільки, що русалоньки-амфібії, як і всі русалки, ведуть свій родовід від утоплениць...
:-)