На Луцькому форумі «Lutsk Board»1 якось прочитала доволі промовисте повідомлення: «Проаналізувавши ситуацію з дитячим читанням, дійшов невтішного висновку: в нас на Волині практично немає діючих, сучасних письменників, котрі видають твори для дітей». Годі цуратися беззаперечної правди користувача форуму. Однак, наведені автором допису імена знаних письменників Лесиного краю: Йосип Струцюк, Іван Чернецький, Ніна Горик, Надія Гуменюк, Василь Гей – далеко не повний перелік волинських авторів, які творять для дітей нову якісну літературу. Щоб не бути голослівною, наведу ознайомчий реєстр книг авторів із Волині, виданих упродовж 2012 року.
Розпочну із видання книги, щемливі та пронизливо-чуйні оповідки якої гаразд уже знають читачі. Та й назва її є цілком знайомою шанувальникам творчості першого лауреата волинської обласної літературно-мистецької премії імені Агатангела Кримського Йосипа Струцюка. Від часу виходу його авторської повісті «Чорногузка, або ж Пригоди за всілякої погоди» (рік видання: 2009), українська література збагатилася новим історико-пригодницьким твором, що в невимушеній формі передає підростаючому поколінню визначені часом аксіоми чесності, патріотизму, сміливості та справжності. Особливістю повісті є й те, що дивовижні пригоди спостерігають героїв книги неподалік стін Луцького замку. Так почесний громадянин Луцька виповів свою любов до рідного міста. В новій збірці авторських повістей Йосипа Струцюка «Пригоди за всілякої погоди»2 знову ж окремі події та герої невід’ємні від буднів Волині. Втім, кожна пригода – це, насамперед, своєрідна перевірка читача на духовну зрілість.
Не зменш людяним та проникливим є письменницький набуток лауреата волинської обласної літературно-мистецької премії ім. Агатангела Кримського, 3 Казки з Яринчиного саду – це не просто чарівна оповідка. У цій ошатній книжці зібрані десять різних казок: філософські, патріотичні, ліричні. Пригоди, описані у них, відбуваються в саду однієї дівчинки. Сад цей незвичайний – іноді стає чарівним переходом, через який героїня потрапляє у різні світи. А загалом, як на мене, ці «перехідні світи» – наше особисте світобачення, внутрішнє наповнення кожного, що реалізовується так чи інакше у повсякденні, втілюючись у конкретних справах. Герої книг Надії Гуменюк у реалі власної казки творять справжні дива, силою чудодійного добродійства зцілюють вражені лихом місцини. Віриться, що такі ж світлі дива здатні творити усі подячні читачі казок відомої волинської письменниці – авторки чудових книг: «Чапики-чалапики», «Веселка для веселика», «Де гуляє крокотам?», «Святвечір», «Котилася писанка», «Білий Вовк на Чорному шляху» (друга премія конкурсу історичних книг від видавництва Ярославів вал), «Таємниця Княжої гори» (рукопис повісті отримав перше місце у Всеукраїнському конкурсі «Золотий лелека»), «Зустріч на Босому мосту» та ін. В останніх двох книгах – незамулене часом історичне тло Волині. За словами письменниці: «Тут пізнаються наші історичні місця. Тут наші вулиці, наше минуле і наше майбутнє».
Продовженням традиції збереження історичної минувшини на сторінках книг є й дипломована на Міжнародному літературному конкурсі романів, кіносценаріїв, п’єс, пісенної лірики та творів для дітей «Коронація слова – 2012» в номінації «Твори для дітей» повість Миколи Мартинюка «Під мурами твердині»4. В основу оповіді покладено фактичну прощу 26-літнього князя Данила в село Жидичин, що під Луцьком. У повісті йдеться про кохання і зраду, щирість і підступність, крайню впертість і сумніви, біль і спокуту, здобутки і втрати, радість і розчарування. Напрочуд гарними є пейзажні описи та навдивовижу вдалим – висвітлення автором людських характерів. Ці та інші сюжетно-композиційні переваги книги задовольнять щонайвибагливішого читача, спраглого до пізнання сторінок української історії.
А от збірка лучанки Іванни-Марти Драч «З Вовчої гори до Золотого міста»5 – це вже історія традицій життя та побуту полісян, з властивими їм символами та архетипами. Особливістю оформлення книжки є те, що авторка – випускниця арт-студії «П’ятерня», сама ж ілюструвала власні чарівні оповідки. Графічні ілюстрації, як на мене, передають символічні відчуття авторки тексту «поза словесним викладом». Приміром, як ось ця ілюстрація до казки «Про золоте місто», на якій зображено міфічного звіра, що став на сторожі птахів. Водночас, у художньому плані – це своєрідний ілюстративний пошук графічного письма, наближений певною мірою до творчості Марії Приймаченко.
Обдарували письменники Волині й найменших читачів. Особливою приємністю для кмітливих читайликів стала нова книга лауреата премії імені Наталі Забіли Оксани Кротюк «В зоопарку»6. У тандемі з художницею Юлією Поліщук знаній авторці вдалося створити надзвичайно барвистий подарунок «книжка-аплікація» для діток та батьків. Відтак, легкі для запам’ятовування віршики:
Були в зоопарку
В неділю ми з татом
І звірів там бачили
Ой як багато!
Я зараз усіх їх
візьмусь називати
Щоб ви могли кожного
Запам’ятати, – сприяють не тільки пізнанню звірів, що живуть у зоопарку, а в ході ігрового читання розвивають образне мислення малесеньких читачів…
А от майстерний творчий тандем знаної волинської журналістки і письменниці Валентини Штинько, удостоєної Почесної відзнаки Національної спілки письменників України, а також лауреата обласної мистецької премії імені Йова Кондзелевича художниці Валентини Михальської – обдарував малечу щедрим гостинчиком, книжечкою віршів «Мартинове щедрування». Благословило у світ барвисту збірочку луцьке видавництво «Християнське життя». А от презентація її відбулася напередодні свята Миколая (11 грудня 2012 року), зібравши у приміщенні бібліотеки Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки гарне коло університетської молоді, батьків та безпосередніх читачів книжечки – діточок. Віриться, нова книжка талановитих волинських авторів полюбиться допитливій малечі. Водночас маю надію, що гарним подарунком для маленьких читачів (і не тільки) стане збірник «Сонна книга»7, упорядкований лучанкою Юлією Смаль та видрукуваний у київському видавництві «Нова дитяча книга». Цей збірник містить молитовки на ніч, дитячий сонник, казочки та віршики про сон, написані найкращими дитячими письменниками України. Юлія Смаль – авторка багатьох цікавих оповідок та віршиків для малечі, її читацькому смаку можна довіритися.
Загалом, це мала частка книг 2012-го року, подарованих українським діточкам авторами із Волині. Впевнена, не всі книги «родом із Волині» увійшли до мого реєстру, оскільки ми досі маємо поширену тенденцію друку малих тиражів книг у районних друкарнях, без реєстраційних карток та відповідної бібліотечної нумерації. Втім, про якість більшості таких видань годі й мріяти.
Оптимістичною ноткою підсумку «Волинська книга для дітей – 2012» є загальне визначення: рік за роком найкращі волинські автори поповнюють книжкову скарбничку України достойними якісними творами для дітей (як і для дорослих), збагачуючи світ дитинства веселковими барвами рідного Слова. А насамкінець, цілком відходячи від регіонального поділу, від щирого серця зичу усім письменникам, що творять в царині дитячої літератури, на довгі літа залишатись у чудодійному світі дитинства. Адже доти ми діти, доки віримо у диво, не втрачаючи здатності плекати казку власноруч.
Посилання та джерела
1. http://board.lutsk.ua/
2. Струцюк Й. Пригоди за всілякої погоди : повісті для дітей серед. шк. віку / худож. В. Сергійчук. – Луцьк : Надстир’я, 2012. – 152 с.
3. Гуменюк Н. «Шуршик В. та інші» : казки з Яринчиного саду / худож. С. Бялас. – Тернопіль: Вид-во «Навч. кн. - Богдан», 2012. – 144 с.
4. Мартинюк Микола. Під мурами твердині: історична повість: для серед. і ст. шк. віку / худож. А. П. Гупало. – Луцьк: ПВД «Твердиня», 2012. – 128 с.
5. Драч І. М. З Вовчої гори до Золотого міста :казки для дітей – Луць к: Надстир'я, 2012. – 36 с.)
6. Крот юк О. В зоопарку : віршик-гра / худож. Ю. Поліщук. – Тернопіль: «Навч. кн. – Богдан», 2012. – 32 с.
7. Смаль Ю. Сонна книга : зб. казочок і віршиків про сон, а також дит. сонник, молитовки на ніч від найкращих дит. письменників України / худож. В. Січкарчук. – Київ : НДЛ, 2012. – 94 с.
Марія Морозенко
|
Коментарі до статті
Ще "свіженька" щойно з київських "Граней-Т" захоплива дитяча книжка Надії Гуменюк "Чупакабра і чотири "мушкетери" із серії "Сучасна дитяча проза". Читайте, дивуйтеся і насолоджуйтеся!..
дуже захоплююча книга