Наталя та Олександр Шевченки. "Привид у Домі Гукала"
26 жовтня 2010, 15:57   Автор: Наталя Марченко

Шевченко Н. Привид у Домі Гукала ; Пригоди у південному експресі / Н. Шевченко, О. Шевченко ; обкл. Т. Єгорової. - К. : Грані - Т, 2009. - 143 с. - (Дивний детектив - 08).

Коли ти звик читати українською, а всього Конан-Дойла «ковтнув» ще в далекому п’ятому класі, то стовідсотково прочитав хоча б одну з видрукуваних як справжнісінькі дорослі пакетбуки книжок серії «Дивний детектив — 08» знаного київського видавництва «Грані-Т». У її створенні беруть участь знані сучасні українські письменники: Андрій Кокотюха, Олексій Недемлінський, Олесь Ільченко, Євгенія Кононенко, Богдан Жолдак, Анатолій Птіцин, Валерій і Наталя Лапікури.

Подружжя Наталі та Олександра Шевченків написали для «Дивного детективу» низку історій, побудованих за принципом серіалу: кожна нова пригода Команди Мрії може бути прочитана як окрема історія, а може посісти лише їй відведене місце в літописі карколомних пригод підлітків із однойменного містечка на Полтавщині: Данила Руденка, Миколи Маковія, Семка Скорика, Діани Бондаренко та її поросяти Кабачка. І хоча в детективі, звісно, найцікавіше — таємниця та розслідування, не менш захопливо стежити, як змінюються та дорослішають герої, як вибудовуються взаємини в середині їх Команди, чим, зрештою, живе світ навколо. Адже йдеться не просто про твоїх ровесників, а про твоїх сучасників і співвітчизників! Котрим так само доводиться читати влітку чимало «обов’язкової» літератури, стикатися з непростими реаліями українського сьогодення, знаходити спільну мову чи відстоювати власні переконання з не завжди добре налаштованими дорослими тощо.

П’ята й шоста справи Команди — «Привид в домі Гукала» та «Пригоди в південному експресі» — як мінімум здивують тебе дивовижним переплетінням минулого й сучасного, неймовірного та буденного, а досвідченого читача спровокують на «виловлювання» перегуків з відомими текстами А. Конан-Дойла, А. Крісті, Р. Стівенсона чи й А. Гайдара. Адже є тут таємниця дворянського роду, піратський антураж, буденні дитячі «розбірки» з дорослими й щире намагання допомогти ближньому, навіть якщо це старий п’яничка з цвинтаря, котрого переслідують (в буквальному розумінні слова) привиди минулого.

Сподіваюся, що це «легке читання» не лише розважить тебе, а й наштовхне на думку, що навіть у маленькому містечку може виявитися велика історична таємниця, а в звичайному потягу — неймовірні попутники. Головне, — уважно вглядатися в життя довкола, щиро цікавитися людьми, які тебе оточують, і завжди бути готовим прийти на допомогу ближньому — хай то буде кумедне поросятко, рідкісний папуга чи строга вчителька математики…

Дорослому читачеві

Низка книжечок подружжя Олександра та Наталі Шевченків про «Команду Мрії», видрукувана в серії «Дивний детектив — 08» київського видавництва «Грані-Т», являє собою дитячу версію сучасного «мила» для дорослих.

Відразу зауважу, що переконана в потрібності подібного роду видань і якісному виконанні конкретного згаданого тексту: ці дитячі детективи дотримують всіх вимог жанру, написані доброю мовою й, попри завдання «легкого читання», несуть у собі належну морально-етичну настанову товариськості, мужності, цікавості до оточуючого та прагнення його удосконалення.

В основі сюжетних колізій — гайдарівська Команда підлітків, скерована на діяльну участь у житті дорослого світу та допомогу ближнім. Внутрішньо ця компанія нагадує безсмертних мушкетерів Дюма: є тут розважлива й благородна в пориваннях Діанка, витриманий і пронирливий майбутній журналіст Данилко, вайлуватий, але уважний і затятий Миколка та романтик, заводій і вигадник Семко. Викликає з пам’яті невгамовна четвірка також екранних «Невловимих», вже згаданих «Тимура та його команду» і героїв «Кортика». А їх вірний товариш із абсолютним «пошуковим» нюхом — порося Кабачок напрочуд скидається на відважного мудрого Фунтика з однойменного мультиплікаційного серіалу. На жаль, сучасними й українськими героїв роблять не характери, а оточуюче й атрибутика: мобільні телефони, комп’ютери, джинси, згадування реальних географічних і соціально-історичних фактів, роду діяльності батьків тощо. Але, зрештою, подібна «типізація за впізнаваним» — одна з визначальних рис «масової літератури» як такої.

Беззастережно вірячи одне одному та своїй високій місії, друзі рішуче шукають пригод і самореалізації як Команди. Історії, що трапляються з ними, відверто перегукуються (в чомусь навіть пародіюючи) з відомими творами, на що автори натякають не лише назвами оповідей, а й прямими згадками в тексті (Ді зачитується Конан-Дойлем, А. Крісті тощо). Так, діти вельми сучасно (не гірше героїв О. Вайльда!) справляються з «неупокоєним» привидом Дому Гукала; Флінт, «смачна» мова якого не осоромила б і Стівенсона, виявляється папугою; у «Південному експресі» приховуються звичайнісінькі дрібні волоцюги тощо.

Дорослий світ змальований скупо й швидше служить фоном для розвитку подій, ніж взаємодіє з підлітками. Здебільшого, дорослі персонажі або самі є героями якоїсь розповіді, або щось розповідають. Скажімо, краєзнавець Устим Ковальський «постачає» команду історичними фактами, математичка Олена Дмитрівна — родинними переказами, але ні той, ні інша жодної участі в пошуках дітей не беруть і, по-суті, не цікавляться, що, власне, відбувається. Діють дорослі винятково в межах службових чи батьківських обов’язків (позитивні), або ж асоціально (негативні). Так, підлітки цілком доглянуті та благополучні, пишаються й наслідують рідним, а ті їх «проводжають», «зустрічають», «годують пундиками», вчасно приходять на допомогу (як-от, начальник поїзда), виправдовують сподівання (математичка дала книгу для демонстрації в Лаврі) чи загрожують життю (викрадачі Флінта). Дорослі, так само, — не характери, а певні типи, впізнавані за теле- та книжковими образами: «справжнього капітана», «невгамовної бабусі», «злого й дурного викрадачів», «дивакуватого вченого» тощо. Що й вимагав жанр.

Мова оповіді динамічна, легка, діалогічна. Як на мене, дещо занадто літературна: не вистачає хоча б одного «Гегріда» з полтавською говіркою. Бо не віриться, коли і пан Мріїн, і його вбивці-більшовики, й їхній нащадок п’яничка, і підлітки, й злочинці розмовляють фактично однаково. Навіть зовсім «стівенсонівська» мова Флінта відчутно оживляє текст.

Сюжети цікаві й стрімкі. Хоча дорослому легко здогадатися, що «буде далі», — інтерес до перебігу подій не втрачається, оскільки кожний епізод насичений цікавими деталями, смішними сценками, колоритними персонажами та фразочками.

Гадаю, дана серія має право на існування й не лише розважить підлітків, а й може привести до більш «серйозного» читання тих, кому ще важко й нудно з книжкою. Адже «Дивний детектив—08» — напрочуд методично вигідна річ. Небайдужі творчі дорослі легко можуть спровокувати створення подібних Команд у своїх селах і містечках аби «розкривати таємниці» рідного краю чи родини, самотніх односельчан чи хоча б даної серії.

Додаткова інформація

Коментарі до статті

ангел


Книги Наталії та Олександра Шевченків дуже цікаві.Особливо серія книг "Команда мрії".
Наталя Марченко


Вибач, Ангеле, що відповідаю аж нині! Пропустила коментар випадково :(((

Мені теж подобається ця серія Шевченків. Вона вигадлива й герої схожі до реальних дітей. А ще мені подобається порося в ролі домашнього улюбленця:))

А яка з розповідей про "Команду Мрії" найбільше сподобалася тобі? Чому?
Даша Пахно


Я ніяк не можу знайти книгу привід у дома Гукала
Наталя Марченко


Можливо, Вам допоможе ось цей розділ порталу видавництва "Грані-Т": http://www.grani-t.com.ua/about#page_shops