Козацька абетка
27 липня 2015, 21:57   Автор: Наталя Марченко

Козацька абетка : корот. історія укр. козацтва для дітей і дорослих / авт.-упоряд. О. Яремійчук ; худож.-оформ. А. Пшінка. – К. : Веселка, 2013. – 80 с. ; ілюстр.

Нині вже немає в Україні, а можливо, що й у всьому світі теж, людини, котра б не знала, хто такі козаки!

Тобто, ЧУЛИ про козаків усі. Але чи всі ЗНАЮТЬ насправді, як і чим жило це легендарне українське лицарство?!

Скажімо, як були влаштовані козацька гармата чи курінь? Як саме проходили Віденська чи Берестецька битви? Чим уславилися Іван Сірко та Пилип Орлик?

Можливо, для початку варто розпочати своє знайомство з абетки? Але не  звичайної, а «козацької»!

Саме таке видання для всієї родини приготувало культове українське «дитяче» видавництво «Веселка».

У цій книжці на тебе чекають докладні оповіді, чудові ілюстрації, величезна кількість достовірної інформації, карт, репродукцій тощо. Це справжня енциклопедія, зорганізована за абетковим принципом.

Тож розгорни, й розпочни читання з першої літери власного імені! Можливо, саме так тобі відкриється нерозривна сув‘язь козацького духу в українцях!

Наталя Марченко.

 

Дорослому читачеві

Мені видалося, що «Козацька абетка» від «Веселки» — достойно видрукувана, багато ілюстрована спроба адаптувати для читача-дитини книжку того ж видавництва «Козацька енциклопедія для юнацтва», що була створена на основі праць відомої дослідниці козацтва Олени Михайлівни Апанович (2009) (хоча окремі статті є явною цитаціями з Дмитра Яворницького).

«Абетка...» містить 53 статті, що розкривають читачеві низку історичних постатей, описують значимі історичні події, деталі козацького побуту тощо. На жаль, упорядниця Ольга Яремійчук жодним чином не адаптувала написаний в минулому столітті науковий текст до потреб і мовної практики сучасного школяра. Тому читати «Абетку...» інколи нудніше, ніж відповідні розділи шкільних посібників, бо навіть дорослому заважає надмірний канцелярит і набридливі штампи.

Водночас, інформативна складова кожної статті не викликає сумніву, як і об‘єктивність наведених фактів.

Окрасою видання є розкішний, вдало продуманий і відтворений ілюстративний ряд. Тут і грандіозні композиції С. Якутовича та малюнки Гр. Якутовича, В. Полтавця, Ю. Брандта, В. Руденка та ін., репродукції картин С. Чайки, М. Івасюка, І. Рєпіна, М. Овечкіна, К. Маковського, С. Васильківського та ін., портрети гетьманів роботи невідомих художників і світлини раритетів козацької доби.

Мимоволі закрадається думка, що юному читачеві розглядати «Абетку...» доречніше, ніж її читати.

Гадаю, що саме так — від зображення до тексту — й має працювати з цією книжкою організатор дитячого читання. Бо вміщені тут тексти не додадуть дитині любові до читання, але цілком можуть стати основою для цікавої розповіді дорослого про ту чи іншу подію, постать чи явище.

Також доречною буде «Козацька абетка» під час написання рефератів чи для відзначення кращих знавців історії тощо.

Наталя Марченко.

Додаткова інформація

Коментарі до статті