Одеса завжди славилася талановитими людьми, що присвятили своє перо дітям. Тут пройшли дитячі і юначі роки засновника новітньої літератури Корнія Чуковського, звідсіля вийшли персонажі Валентина Катаєва і покотив у світи «Зелений фургон» Козачковського…
Є що почитати юному читачеві і сьогодні. Ось лише дещо з того, що вийшло за останні два роки з-під пера дитячих письменників Одеси.
У серії «Світовид» («Бібліотека світової літератури для дітей у 100 томах») тернопільського видавництва «Навчальна книга–Богдан» вийшов історичний роман лауреата Шевченківської премії Володимира Рутківського «СИНІ ВОДИ».
В творі йдеться про одну з найбільших битв в історії середньовічної Європи, що відбулася над річкою Сині Води (нині – р. Синюха, притока південного Бугу) в 1362 році та призвела до звільнення Правобережжя і середньодніпровського Лівобережжя України від ординського ярма.
Разом з героями роману юний читач не лише зазнає безлічі неймовірних пригод, а й переконається в тому, що потяг до свободи долає будь-які перепони.
Це третя, і, як запевняє автор, остаточна редакція роману, який українською редакцією Бі-Бі-Сі був названий кращою книгою 2011 року.
Видання адресоване читацькій аудиторії середнього та старшого шкільного віку.
«ДЖУРИ І КУДЛАТИК» – продовження вже легендарної трилогії про джур, що вийшла у київському видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» та за яку В. Рутківський отримав Шевченківську премію.
Видавець і поет Іван Малкович в анотації до видання зауважує: «Це – незвичайна книжка. Історична й сучасна. Смішна і мудра. В ній ідеться про життя і смерть, про земне й небесне, про перші й ніжні почуття (і не лише в людей), про переміщення в часі, де вірність і дружба залишаються незмінними».
А сам автор не приховує, що бачить роман як своєрідну відповідь всесвітньо відомому творові А. Ліндгрен «Брати Левине Серце». Адже там земне життя зображене як безпросвітно-безнадійне, а от за В. Рутківським – наша Земля є найчарівнішим куточком Всесвіту і жити на ній – неабияке щастя.
«ГАННУСЯ. У ГОСТІ ДО ЛІСОВИКА». Героям цієї веселої пригодницької повісті, що вийшла у львівському «Видавництві Старого Лева», зазирати у минуле чи думати про вічне ніколи. Їхнє життя і так наповнене по вінця. Ну, скажіть, хіба можна всидіти в наметі посеред лісу, коли невідомі злочинці попереджають, щоб ви не висовували з нього свого цікавого носа?! Хіба можна відмовитися від знайомства з русалкою Ган чи отримати подарунок від зайця?! А ще – відчути вірне плече друга, переконати у своїй правоті невіруючого Хому Назаровича і, звісно, закохатися по самісінькі вуха у прекрасну однокласницю?
Плідно працює у дитячій літературі Інна Іщук, яка вже видала близько сотні книжок, адресованих найменшим читачам. Це вірші, казки, загадки, азбуки, методичні посібники. Світ її героїв – веселий, непогамовний, неповторний. Це зокрема підтверджує збірка «ЩО У КОГО НА ДОЛОНІ» видавництва «Айспринт»:
Люди бывают белые,
Бывают и краснокожие,
Коричневые, загорелые
И чернокожие тоже.
А есть еще и зеленые,
Зеленые и в линейку.
Как утром тетя Алена
Присевшая на скамейку.
У видавництві «Проф.-прес» виходить серія її книжок для найменших читачів. В останній із них – «НОТИ ДЛЯ КИЦЬКИ МУРКИ» малюки дізнаються, чому кішка, собачка, синички розмовляють так, а не інакше.
Нотной грамоте немножко
Обучилась мурка-кошка:
Знает семь МУРЛЫЧНИХ нот
И по ним весь день поет.
У книзі загадок "ЦЕ ХТО?", видавництва «Проф-прес» малюки за картинками вчаться розрізняти черепах, морських коників, орлів та інших екзотичних мешканців планети, а також дізнаються про їхні звички й цікаві особливості та відгадують загадки про них.
Новий напрямок в дитячій літературі – музичні книжки. В тому ж «Проф-прес» вийшли дві книжки з пісеньками Інни Іщук – «КІТ У ЧОБОТЯХ» і «СЕМЕРО КОЗЕНЯТ». Спершу дитина слухає казку, потім натискує чарівну кнопку та розучує пісеньку. Скажімо, про кота:
Я смелый и отважный кот
И в сапогах хожу весь год.
Хозяину хочу помочь,
Тружусь упорно день и ночь.
Я кот, я ловок и умен
И в сказочных делах силен.
Я в сапогах, а это значит,
Что ждет меня везде удача.
Свого часу одесит Олексій Надемлинский був одним із провідних авторів столичного видавництва «Грані-Т». Після його закриття деякий час перебував у творчій депресії. І лише нещодавно в одеському видавництві «ВМВ» побачила світ його нова повість «ПРО МАЛЕНЬКУ ВІДЬМУ, КОТА ВЧЕНОГО ТА ЛУКОМОР‘Я», котра стала срібним призером міжнародного конкурсу «Корнійчуковська премія».
Все почалося з того, що під час переїзду до нової квартири Маринка вмовила маму взяти з собою безпритульного чорного кота. Та він, як ви вже здогадалися, виявився не простим котом, а казковим. Завдячуючи такому чарівному вчитилеві дівчинка знайомиться з мольфарами, козаками-характерниками, дізнається, чим західноєвропейська відьма відрізняється від нашої тощо.
Олександр Макаров теж був успішним автором «Граней-Т». Проте він не довго сумува за втраченим. Очоливши дитячу школу журналістики в одеському Благодійному Фонді «Дорога до дому», Олександр разом зі своєю ученицею Анастасією Степаненко підготував і видав книгу «ВЕСЕЛА ЖУРНАЛІСТИКА ДЛЯ ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ», у якій із посмішкою вчить всіх зацікавлених тонкощам цієї професії.
Його перу також належить веселий посібник «Комп'ютерні програми для письменників», присвячений програмному забезпеченню, яке може полегшити письменницьку працю.
На вітчизняному ринку Олександра Макарова вже знають. Тому він продовжує ділитися знаннями із зарубіжним читачем. Так, цьогоріч випустив у видавництві «Лулу» (США) книгу про те, які чудові прикраси можна виготовити з дроту та інших простих матеріалів («Wire Wrap For Children.»). На запитання, про що саме йдеться в книжці, відписав:«В цій книжці shows the basic techniques for making jewelry using elementary jewelry tools. Це видання представляє nine beautiful master classes – і щоб ви мені всі були здорові!».
Семен Житнігор видав у Лондоні «КАЗКИ БАБУСІ ЗЕЛЬДЕ» – збірник казок за мотивами єврейського містечкового фольклору.
Письменник зізнається: «Ці, казки присвячені моїй бабусі Зельде, я почав писати в Хайфі, а закінчував уже в Одесі. Писалося надзвичайно легко. Враження було таке, ніби хтось стояв за плечем і підказував слова. В цих казках – частинка мого серця. Все інше хай вирішують самі читачі».
Нещодавно у видавництві «Друк. Південь» вийшла книжка віршів Ігора Потоцького «АЗБУКА МАЛЕНЬКОГО ОДЕСИТА», де з м’яким гумором не лише описуються пригоди одеської малечі, а й мовиться про визначні пам’ятки столиці північного Причорномор’я.
…канатною дорогою
в кабине со щенком
проплыли над деревьями
однажды вечерком.
Щенок пролаял весело:
— Гав-гав! Какой маршрут!
Но ты учти, что дома я
оставил парашют.
Досить цікавою і повчальною виявилася книга віршів і оповідань Любові Купцової. Як пише сама авторка, «розповіді носять життєвий характер, але інколи в них проглядають і чари».
Герої оповідань Купцової – діти, які намагаються самотужки впоратися з повсякчасними проблемами. Яскравим прикладом є оповідання «Ксюта і Ведмідь» чи «Ведмежа педагогіка». Йдеться у цих та інших творах не про тварин, а про звичайного хлопчика Медведєва та його однокласницю Ксюшу.
У дитячій літературі плідно працює і Світлана Зубко. У 2014 році у видавництві «Друк. Південь» вийшли її книжки «В ГОРАХ ЗАВЖДИ БУДЕ СХОДИТИ СНІГ» – вірші про подорожі в Карпатах, а також українсько-російські книжки-білінгви «БАЙКА В ОДЕСІ» / «Басня в Одессе» та «КАЗКА В ОДЕСІ» / «Сказка в Одессе».
Цього року світ побачили її віршовані збірки «ІСТОРІЯ ОДЕСИ В ЗАГАДКАХ» і «СОНЯЧНА КНИГА» для малюків.
2015 рік виявився досить щедрим на дитячі видання. Світлана Нисилевич у видавництві «Друк-Південь» випустила «БУКВАРИК». Її книга призначена для самих маленьких.
Оцінити творчість авторки можна за її віршами:
Желтоглазый попугай
Черной лапой чистит нос.
Я даю ему банан,
Папа мне его принес.
Повторяет он слова,
Дразнит взрослых и детей.
Про него идет молва,
Что он просто дуралей.
А он вдруг устроил нам нам:
Настоящий тарарам!
Вверх по жердочке ходил,
Все смеялся и шутил.
Передразнивал людей…
Он совсем не дуралей!
Інна Іщук, дитяча письменниця,
член НСПУ, журналістка (м. Одеса).
|
Коментарі до статті