Короноване слово Оксани Радушинської
7 липня 2016, 11:26   Автор: Мельник В.О.

     Оксана Радушинська – відома в Україні письменниця, ведуча цікавих радіо- та телепередач, переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературних конкурсів, зрештою,  – цікава, непересічна особистість.

     Народилася Оксана Радушинська у старовинному місті Старокостянтинові, серед чудової подільської природи. У люблячій родині зростала весела і жвава дівчинка. Тут вона зробила свої перші кроки, вслухалась у мамині колискові, безкінечно любила слухати віршовані казки. Як тепер зізнається Оксана Петрівна, писати вірші вона розпочала ще не вміючи писати літери.

     Невблаганна та страшна хвороба втрутилася у життя дівчинки, перетворила будні родини на постійну боротьбу з недугою. Ангелами-охоронцями юної Оксаночки стали її батьки – Ніна Василівна та Петро Онуфрійович. Їх підтримка, віра, терпіння стали запорукою того, що донька стала відомою в Україні письменницею, знаною журналісткою.

     Сьогодні Оксана Петрівна змушена перебувати в інвалідному візку, але  вона оптимістка,  життєрадісна людина.

     Оксана Петрівна внесла величезний доробок і в сучасну українську літературу для дітей. Її вірші для найменших та чудова проза для читачів середнього шкільного віку – то як свіже животворне джерельце.

     Навчання і виховання, пізнання навколишнього світу, підготовка до школи, гармонійний розвиток дитини, виховання найкращих людських чеснот, засвоєння найелементарніших правил співжиття людини з природою – все це весело та легко засвоюється з цими книгами.

Живеш ти у місті, а, може, в селі,
Школярик уже ти, чи поки-що ні –
Дорожнії правила обов'язково
Повинен, мій друже, ти знать на “зразково”.

     Ось так пропонує письменниця з допомогою віршованої абетки вивчити надзвичайно потрібні правила вуличного руху, запам'ятати дорожні знаки та перевірити свої знання. Книга містить привабливі ілюстрації, дорожні знаки, які допоможуть дошколярику засвоїти прочитане.

     Ця книга стане гарним порадником та другом для дітей, котрі тільки починають пізнавати таємниці букв і словосполучень. Кожна сторінка – це маленька казка, де гармонійно поєднані зміст тексту та кольорові малюнки  художниці  В.Ярош. Це цілий світ з кумедними тваринами і птахами, добрими людьми і зрозумілими явищами природи. Окрім абетки, книга містить також ознайомлення з кольорами, порами року, з навколишнім світом.

 

    До цієї збірки ввійшли чотири віршовані казки: “Тигреня шукає друзів”, “Жираф-листоноша”, “Носоріг-мандрівник” та “Океанська пригода”. Читання цієї книги не лише розважить малечу, а й навчить мислити, запам'ятовувати. Поруч із кожною історією діткам пропонується запам'ятати назви тварин, квітів, підводних мешканців, що на малюнках, або про яких йдеться у розповіді. А ще пропонується допомогти звірятам знайти правильну стежку тощо.

 

 

    Ці віршики – лагідні, мелодійні – для найменшеньких, тих дівчаток і хлоп'яток, хто лише починає пізнавати цей неповторний і такий цікавий навколишній світ. Гарні кольорові малюнки дохідливо розкривають зміст і суть кожного віршика.

    Яким нудним було б дитинство без казки! А й справді, казка розважає, казка навчає, казка будить уяву,  розвиває  пам'ять.  Збірку казок “День полив'яної казки”, написану в українському народному стилі, письменниця пропонує прочитати дітям молодшого шкільного віку, аби вони краще усвідомили свою неповторність і ментальність поміж всіма народами на планеті Земля.

         Герої цієї книги – непосидючі та допитливі близнюки – Соломійка і Нестор.  Незвичайних пригод, неймовірних таємниць, цікавих подій у них безліч, адже вони  знаються з Домовиками, Водяником, середземноморськими піратами. А ще від них залежить доля русалки Олесі й існування села Русалівка. А про все це – у казковому романі “Зелен-день, або Чарівні русалчині коралі”, який отримав перше місце в конкурсі “Коронація слова” та потрапив до рейтингу “Книга року”.

     Це перша збірочка поезії письменниці, адресована дітям молодшого шкільного віку. Вона містить веселі, повчальні, легкі та доступні віршики, які легко запам'ятовуються. А ще з їх допомогою діти можуть швидко  вивчити абетку та краще пізнати навколишній світ.

     Чи дозволено дітям робити все, що заманеться, незважаючи на закони і правила, якими користуються дорослі? Які вчинки дітей можуть спричинити халепу і що потрібно робити, аби уникнути неприємностей? Відповіді на ці та багато інших запитань юні читачі отримають, потоваришувавши із Славком Хоробриком – звичайним сучасним хлопчиком, який мріє стати міліціонером.

 

          

     Батькам, вихователям, психологам стають у великій нагоді пізнавальні віршики із книжок-картинок “У саду і на городі”, “Веселі кольори”, ”Сонячний зайчик”. Адже вони збагачують знаннями світогляд дітей, їх загальний розвиток, вчать мислити і запам'ятовувати.

     Повість “Метелики у крижаних панцирах” – двадцять четверта в письменницькому набутку авторки.

     У повісті О. Радушинської “Метелики в крижаних панцирах”  авторка торкається тем “важких” підлітків, першого кохання, стосунків з однолітками й батьками, заробітчанства і дітей, залишених під опікою літніх родичів; незаконних оборудок із привласнення земель; проблем сучасного села й сучасного великого міста; пошуку себе серед інших, слабших чи сильніших однолітків; питань боротьби з внутрішніми комплексами і перемоги чи повної капітуляції перед ними… Головна героїня повісті – тринадцятирічна дівчинка Ярина, яка після ДТП залишається сиротою, прикутою до інвалідного візка. Опіку над дівчинкою беруть на себе її дядько і тітка. Вони в тій аварії втратили й свого старшого сина. Разом покалічена родина навчається долати моральні бар’єри соціуму й навколишнього світу, не надто пристосованого до потреб візочників. І саме отакий “погляд зсередини” обдарованої і досвідченої письменниці, котра з дитинства послуговується візком, є інвалідом першої групи, викликає довіру, змушує читачів замислитися й подолати відповідні стереотипи. Однією з важливих рис книги О. Радушинської  “Метелики в крижаних панцирах” є те, що її адресовано читачам підліткового віку. Адже саме в цьому віці  формується система цінностей людини, головне, вчасно і чесно сказати про це дитині.

     Молода письменниця – лауреатка і дипломантка більше півсотні премій та конкурсів. Крім престижних, міжнародних та всеукраїнських літературних премій, вона лауреатка Всеукраїнської премії “Українська Мадонна” та “Українська Мадонна десятиліття”, Міжнародної премії “Жінка ІІІ тисячоліття”, премії ім. Якова Гальчевського ”За подвижництво у державотворенні”. За значний особистий внесок у становлення незалежності України вона нагороджена орденом княгині Ольги ІІІ ступеня, отримала Грант Президента, стала лауреатом премії Кабінету Міністрів України, Почесна громадянка м. Старокостянтинова.

     Сьогодні Оксана Радушинська не тільки плідно працює на літературній ниві, в журналістиці – вона надзвичайно активна в громадському житті краю, України загалом. Цікаві зустрічі з численною читацькою аудиторією, співпраця з українськими видавництвами, популяризація української мови та культури, громадська діячка, волонтер, голова ГО “Творча сотня “Рух до перемоги”, організаторка благодійних концертів для військових по Україні та в зоні АТО.

Огляд підготувала

завідуюча відділом формування

інформаційних потоків документів та матеріалів

Мельник В.О.

Додаткова інформація

Коментарі до статті