«Я малюю ангелів, щоб у світі було більше добра! Щоби безтурботне дитинство продовжувало жити поряд і нагадувало нам усім про те, що зовсім близько є діти, яким дуже бракує тепла. Нехай ангели всіх оберігають і розмальовують світ у яскраві кольори!» Юлія Косівчук
Поетка, журналістка, співачка, композиторка і бард, художниця, каратистка, благодійниця, дитяча письменниця, «чернівецька «маркіза ангелів»» - так називають на теренах буковинського краю та поза його межами надзвичайно талановиту, обдаровану, креативну, чарівну пані Юлію Косівчук. Народилася 9 січня 1980 р. у місті Чернівці. Закінчила філологічний факультет Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича. Наразі мешкає в США. Малювати навчила себе сама. Нині в її доробку понад два десятки проілюстрованих книжок. Окрім власних («У стилі достиглого льону», «Помаранча-SIZE», «Війна і маленька Віра», «Мама, в якої зламалася пружинка», «Дракон – це вам не динозавр», «Пані Резиденція і таємні ходи»), ілюструвала також книжки інших авторів: Сергія Пантюка «Смак Бога», Василя Кожелянка «Колір Серпня», Ольги Гук-Кабачій «Замальовки (твори для бандури)», Ростислава Бучка «100 казок Мами Гуски», Каро Царан «I am the air», Вінг Хонг «Міс Пенні Пінк та її четверо кошенят», «The poetry book of Chubby Tubby Tum the Cat» та інші. Магнетизм її творчості чарує, накриває всіх, хто добре знає Юлію та хто тільки знайомиться з її творами. Юлія Косівчук – це суцільний «згусток енергії». Коли вона приїжджає додому, у рідні Чернівці, з далекої Америки, встигає втілити у життя безліч творчих і благодійних проєктів: презентувати книгу, пісню записати та кліп до неї відзняти, намалювати мурал у Місті Добра, яке облаштувала волонтерка Марта Левченко для жінок і їхніх діток, що потрапили у скруту та ще зробити безліч цікавих речей. «…Таке враження, що в її добі не 24 години, а щонайменше 48. Вочевидячки, тут не обходиться без допомоги Вищих Сил! Ангелів. Тисячі яких вона творить пензлем, словом, нотами…» - вважає кореспондентка «Версій» Маріанна Антонюк. Завжди іскриста, бадьора і оптимістично налаштована буковинка, яка 2004 року виїхала до США, в Чернівецьких видавництвах надрукувала не одну свою дитячу книжечку. Не забуваючи своєї малої батьківщини, вона часто навідується до рідної домівки в Садгорі, де пройшло її дитинство. Можливо саме спогади про дитячі роки надихають Юлію на написання дитячих книг.
Косівчук Ю. Війна і маленька Віра : казка : укр. та англ. мовами / Юлія Косівчук. – Чернівці : Букрек, 2017. – 60 с. : іл. Зі слів авторки: «Я написала казку для дітей «Війна і маленька Віра». Це історія про хоробру дівчинку, яка перемогла потвору-війну, що ковтала дитячі іграшки та усмішки у Місті Щасливих Людей. Мені дуже хотілося розказати діткам (та й дорослим теж), що вірити потрібно завжди. І ніколи не здаватися». Головній героїні казки, манюній Вірі, таки вдається перемогти жаховисько. Письменниця вірить, що Україна переможе! «У мене надзвичайно болить душа через те, що наша країна переживає такі складні часи». До речі, 50% від продажу книжки Юлія віддала сім’ям загиблих українських воїнів. Цю книгу Юлія Косівчук присвятила своїм дітям, «найріднішим сонечкам» - синочку Іванкові та донечці Марічці. «Війна і маленька Віра» сповнена оптимізму та впевненості в тому, що за чорною смугою завжди буде біла. Додатковим подарунком для маленьких читачів є цікаві завдання, як наприклад: «Допоможи Смайликові намалювати свій портрет. З’єднай крапки одна з одною», «Знайди в кожному ряду зайвий предмет», тощо. Книга написана українською та англійською мовами. Для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку.
Косівчук Ю. Мама, в якої зламалася пружинка : оповідання : укр. та англ. мовами / Юлія Косівчук. – Чернівці : Букрек, 2018. – 104 с. : іл. «Та-Що-Ангелів-Малює», «чернівецька маркіза ангелів» - так називають письменницю шанувальники її творчості. Вона вже створила понад 1012 янголів. Саме в одній з дитячих книг піде мова про янголів, які допомагають героям. У 2018 році у видавничому домі «БУКРЕК» вийшла збірка оповідань для дітей «Мама, в якої зламалася пружина». 8 невигаданих історій про знедолених дітей! «Мама, в якої зламалася пружинка» - про підопічних української благодійниці, волонтерки Марти Левченко, яка у передмові до книги написала: «Щодня я бачу, як звичайні люди стають янголами і рятують дитячі долі, змінюючи їхній та свій світ назавжди… І ця книга саме про це!». «Ця книжка дуже особлива для мене, оскільки всі історії в ній – правдиві. Я прочитала їх на сторінці Марти у Facebook і запропонувала їй зробити книжку. До кожної історії я додала ангела, який допомагає головним героям, тому всі без винятку оповідання мають щасливий кінець. Дуже би хотілося, щоби так було і в реальному житті», - говорить Юлія Косівчук. Всі кошти від продажу цієї дитячої збірки Юлія перераховує на потреби бідних і хворих дітей, якими опікується Марта Левченко. «Найперше, що впадає в око, – яскрава і філософська обкладинка, на якій втомлена мама, з валізою, у якій трішки моря чи океану, а за спиною – мабуть, буковинський осінній пейзаж, який сниться часто самій Юлії. Але саме слово «мама» у назві починається з драбинки. І справді, кожній мамі на світі приходиться за своє життя пройти, пробігти, проповзти мільярди щаблів та щаблинок, подолати круті і не дуже пагорби, вершини, щоб допомогти своїй дитині», - ділиться враженнями від книги поетеса, журналістка Олена Логінова. Справді історії, які ввійшли до збірки не залишать байдужими нікого. І дуже добре, що вчасно з’являються ангели, які допомагають: Ангелик Дитячої Сльози, який допоміг малечі повернути матусі «пружинку»; ангел Сі або Сім, який приглянув за сестричками До, Ре, Мі, Фа та навчив їх колядки, яка повернула матусю; Павучок, який крутив колеса та гуляв з хлопчиком Данилком; ангел-світлячок Мартин, який допоміг молодій матусі з немовлям; ангелик Соня, який допоміг маленькій Віті вилікуватись та інші. Неймовірні оповідання Юлії Косівчук – про велике материнське серце, про вразливі дитячі душі, про спільні хвилювання та маленькі радості, про те, як бути сильними, не зважаючи на прикрощі долі – треба читати не тільки дітям, а й батькам, дідусям і бабусям, усій родині. Книга написана двома мовами – українською та англійською.
Косівчук Ю. Дракон – це вам не динозавр : вірші / Юлія Косівчук. – Чернівці : Букрек, 2019. – 48 с. : іл. Цей дракон живе в коморі, В нього є мішок квасолі, Десять слоїків компоту… Любить він свою роботу: Так починається чудова дитяча книга віршів Юлії Косівчук «Дракон - це вам не динозавр», в якій головними героями є різні веселі Дракончики. Які тільки на сторінках цієї книги кумедні герої не живуть. Це і: Дракон кишеньковий, Драконоаптекар, Дракончик Анточик, Дракони на скейтах, Дракон-каволюб та багато інших. Книга Юлії про країну фантазій, дитячих казок і добрих драконів. Яскраві ілюстрації авторки порадують та потішать читачів, наприклад: Дракончик Антончик просить тата купити цуценятко, або ж як Дракон-юрист в окулярах читає закон та тримає філіжанку з чаєм чи кавою. Книга розрахована на читачів дошкільного та молодшого шкільного віку.
Косівчук Ю. Пані Резиденція і таємні ходи / Юлія Косівчук. – Чернівці : Книги-XXI : Чорні Вівці, 2020. – 48 с. : іл. У 2020 році у арт-видавництві «Чорні вівці» була видана дитяча книга письменниці «Пані Резиденція і таємні ходи» за сприяння Чернівецької міської ради в рамках програми підтримки книговидання імені бургомістра Антона Кохановського. «Пані Резиденція Двадцять Два. Саме так називатимуть її, коли вона виросте в поважну дорослу мишу, а поки що родичі звуть її просто Денці. Мама Денці - Резиденція Двадцять Один, бабуся - Резиденція Двадцять,... А звали їх так, бо з давніх-давен замешкало це сімейство у глибоких підвалах Резиденції буковинських митрополитів…». Головними героями цієї пригодницької казки є ціла родина мишок. Одного дня вони вирушають в мандрівку таємничим підземеллям Чернівців, щоб знайти омріяні скарби. Як зазначає Юлія Косівчук, ідея написати книжку про мишку, що жила у підвалах університету, виникла під впливом ностальгії. «Адже саме у Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича минули п’ять найяскравіших років моєї молодості. Це були веселі, сміливі часи. Мабуть, тому головна героїня книжки вийшла такою безстрашною і спраглою пригод. Сподіваюся, читачам буде цікаво подорожувати разом із героями потаємними ходами у пошуках скарбів». Головну героїню - мишку Денці та всю її родину заінтригувала розповідь пана Крота-архітектора, який копаючи собі нову вітальню натрапив на дивовижний тунель. Денці, віднайшовши у брата Ліброса, який живе у гардеробі Наукової бібліотеки і мріє стати дизайнером одягу, бо його кімната вщент заповнена ґудзиками, старенький читацький квиток, вирішила пробратись в бібліотеку і дізнатись всю правду про катакомби в Чернівцях. Денці та Ліброс вирушають у дивовижну і небезпечну мандрівку таємничим підземеллям Чернівців, щоб знайти скарби. Виявляється, там вирує дуже насичене й цікаве, хоч і вигадане життя. Як повернутись додому та врятувати місто? Головним героям цієї казки доведеться відкрити в собі нові сили й переоцінити значення скарбів. Це дитяче видання цінне тим, що на його сторінках казкові події переплітаються з реальними фактами, що мали місце в Чернівцях. Читаючи книгу діти мають нагоду познайомитись з архітектором Главкою, який споруджував Резиденцію буковинських митрополитів, отримують інформацію про дослідження чернівецького науковця Богдана Рідуша, історію вулиці Сагайдачного та інші історії з життя рідного міста авторки. «Пані Резиденція» - це перша своєрідна дитяча енциклопедія з історії Чернівців для малюків та їхніх батьків.
Бучко Р. 100 казок Мами Гуски : англ.. та укр. мовами / Ростислав Бучко ; худож. Юлія Косівчук. – Харків : Крокус, 2019. - 64 «Малювання – це для мене свого роду «портал», через який я потрапляю до світу рівноваги. В роботі відновлюються сили. Робота дає сили та натхнення для нових і нових починань», - говорить Юлія Косівчук. Крім яскравих картин ангелів, у доробку Юлії понад два десятки проілюстрованих книжок. Окремо хочеться зупинитись на дитячій двомовній книжці «100 казок Мами Гуски», яку переклав Ростислав Бучко. Коли дівчина вийшла заміж і вслід за коханим чоловіком – вченим-фізиком Ростиком Бучком – вирушила до далекої Америки, то не тільки не розчинилася у далекій країні і в сімейних клопотах, а ще більше розвинула свої таланти, поставила їх на службу громадській активності і доброчинності, і підтримала не лише наукові, а й творчі таланти коханого чоловіка. У 2019 році у харківському видавництві «Крокус» вийшли друком «100 казок Мами Гуски» - Ростикові українські переспіви давніх англійських народних пісеньок, ілюстровані, звісно ж, художницею Юлією Косівчук. До збірки ввійшли оригінали і стилізовані до українських реалій переклади вибраних англійських дитячих віршиків класичного жанру, відомого як «рими дитячої кімнати» або nursery rhymes. До деяких віршів, які відомі також як пісні, наприкінці книжки подані ноти мелодій. Як пояснили автори книжки (поет-перекладач і ілюстраторка), ніякої Мами Гуски насправді не існує. Казками Мами Гуски називають давні народні віршики-наспіви (іноді кількасотлітньої давнини), які англійці промовляли своїм діткам для заспокоєння або швидшого засинання. Щось на кшталт наших віршиків про «кицю-муру». Її роботи називають «ліками від поганого настрою» та «вісниками щастя». Юлія вважає, що: «Діти її вчать щирості, вміння радіти простим речам, бачити світ казковим і добрим. Я дуже боюся втратити у собі оте дивовижне відчуття легкості, яке буває, лише поки ми – маленькі. Вже давно зрозуміла, що найпрекрасніші – ті картини, які намалювали діти. Щирішого й світлішого мистецтва у світі просто не існує. Може, саме тому я намагаюся працювати у такому «дитячому» стилі». У свій час Юлія стала однією із авторів альманаху молодої поезії Буковини «77». Її знають як експресивного і неординарного барда не тільки в Західній Україні. Працюючи журналісткою у газеті «Молодий буковинець», Юлія Косівчук активно писала тексти і музику до своїх пісень та поетичних творів. Поезія Юлії легко лягає на музику. Вона разом з Ольгою Гук створили дует «Тарнавка», який завдячує своїй популярності серед українців тим, що активно відгукнувся на події в Донбасі. Свою першу пісню написала у шістнадцять років. Тепер у її доробку – близько вісімдесяти пісень. Крім дитячих книг в доробку Юлія має декілька збірок поезії та прози для широкого кола читачів.
Косівчук Ю. У стилі достиглого льону : поезії / Ю. Косівчук. – Чернівці : «Місто», 2002. – 36 с. Перша поетична збірка авторки «У стилі достиглого льону» народилась завдяки участі та перемозі у І-му літературному конкурсі ім. Вадима Коваля, заснованого 2002 року в Чернівцях на честь талановитого поета-дев'ятдесятника Вадима Коваля, який трагічно загинув молодим. Юлія дізналася про конкурс від самого засновника – поета Сергія Пантюка, який запропонував їй подати вірші на конкурс і потім у передмові до її збірки напише: «Поезія цієї збірки дуже схожа на її авторку – яскрава, енергетично насичена і водночас відзначена якоюсь милою недбалістю… Перша книжка поета повинна викликати дискусію, а це саме той випадок. Бо є у цій книжці його величність Образ – свіжий і незатертий, мов новий об’єкт уваги нумізмата, але він не такий уже й простий, цей образ, його треба довго пальцями крутити і навіть інколи на зуб скуштувати». Дійсно порівняння та образи, які використовує Юлія в своїх віршах незвичайні: «Дивлюся на світ крізь малі віконця мого капелюшка», «Місяць плює отрутою. Може - мальвою, Може – рутою…», «Місяць … схлипує», тощо.
Косівчук Ю. Помаранча – SIZE : поезії / Юлія Косівчук. – Київ : Вид-во Сергія Пантюка, 2008. – 128 с. Юлиного світла і оптимізму вистачає на всіх - рідних, близьких, друзів – далеких і світлих, відомих і зовсім невідомих людей. Бо її улюблений колір – помаранчевий. І вона справді сповідує біблійні істини про добро. Помаранчевість поетки має мало спільного з відомими історичними подіями. Просто вона завжди ідентифікувала себе з цією барвою сонця. Письменник Василь Кожелянко влучно написав про молоду письменницю та її творчість у передмові до другої поетичної книги «Помаранча - SIZE»: «Якби мені замовили скласти з предметів інсталяцію на тему творчості Юлії Косівчук, я б узяв велику помаранчу, поклав би її на блакитну джинсову тканину з буковинською вишивкою червоними і чорними нитками, а зверху посадовив би таку собі витончену і граційну комаху, яку мені, вслід за Юлею, язик не повертається назвати бабкою, лише – по іншомовному – стрекоза. Як тло … додав би музику … обов’язково класику, але в сучасній обробці. Бетховен іn Rock. Чайковський і реп. Навіть Моцарт у манері диско. І це буде – Юля!». Поезію поетки Кожелянко назвав крилатою. ЇЇ вірші дійсно насичені різними кольоровими емоціями, але найчастіше переважають жовто-помаранчеві: «помаранчевий шарф», «…Ти відцвіла до кольору каштану», «Грає осінь на більярді яблуками Тільки вже на жовтому сукні… Він стече оранжевою змійкою…», «Спитай у джинсового Будди», «…У тебе – кольоровий сніг, Що дозріває аж у січні…», та інше.
*** Бувай, місто! На один помаранчевий шарф менше стане! Я піду… Кольоровість асфальту весна не застане. У блокноті моєму жили собі люди, телефони… Я на фоні дощу,..
*** Бог – кольоровий, тому ми його не бачимо! Квіти собі вибирали Бога: Одні бажали, щоб міняв перуки, Хотіли інші, щоб Він мав пелюстки. А треті – щоб брав їх на руки. І квіти натомились – пішли спати. Тепер вже Бог їх буде вибирати.
Косівчук Ю. Небезпека зсуву : дуже коротка проза / Юлія Косівчук. – Чернівці : Букрек, 2021. – 160 с. : іл. У 2021 році вийшла у видавництві «Букрек» нова книжка Юлії Косівчук – збірка малої прози «Небезпека зсуву». Це зібрані під однією обкладинкою оповідання, які авторка писала упродовж десяти років. Якісь із них уже відомі в колі Юлиних друзів і шанувальників – письменниця публікувала їх на просторах інтернету. Якісь – зовсім нові. Це щемливі оповідання, героями яких стали мешканці нашого маленького міста – звичайні або незвичайні, близькі або побіжно знайомі, сусіди або родичі, дорослі або діти, божевільні чи жебраки… Щирість, яка переповнює Юлині тексти, чуттєва енергетика і безпафосність змушують навіть «суворих дядьків втирати сльозу». Вже з першої сторінки читача «примагнічують», здавалось би прості події оповідання «Охоронець ангелів», які виринули з Юлиних дитячих спогадів про божевільного Володю Садигурського з шкарпетками «різного кольору і різним малюнком», який був добрим і пригощав всіх дітей «яблуком чи цукеркою». Книга присвячена рідним та поєднує в собі світ наївної дитини, яка дбає, щоб її прадід не сидів у раю голодний, і жінки, яка вирушає за покликом серця туди, де українські вишиванки зватимуть гватемальськими. Збірка оповідань призначена для широкого кола читачів.
Косівчук Ю. П’ять Америк : поет. антологія / упоряд. М. Шунь ; іл. Ю. Косівчук. – Львів : Піраміда, 2018. – 208 с. У січні 2018 р. у львівському видавництві «Піраміда» вийшла друком нова літературна антологія «П’ять Америк». Вона представляє поезіі п’ятьох літераторів, що живуть в Америці та пишуть українською. П’ять творчих штатів Америки задіяні в цьому поетичному збірнику, а саме: Нью-Джерзі, Нью-Йорк, Техас, Каліфорнія та Кентуккі, представлені іменами: Юрія Лазірко, Марії Шунь, Оксани Луцишиної, Юлїї Косівчук та Роксоляни Вірлан. У кожного з них свої неповторні перші кроки на американському континенті, свої поетичні візії довколишніх реалій і своя, абсолютно різна художня стилістика. Автором проєкту є Василь Ґабор, упорядником антології – Марія Шунь. Юля Косівчук, котра є майстром на всі руки та «на всю голову», як каже упорядниця антології, «(бо крім поезії, пише ще й сама пісні, робить до них кліпи зі своєю творчою бригадою, сама ж і є бардом, сама ще й малює, при цьому виховуючи двійко непосидючих діток, і коли вона все то встигає?!), згодилася також створити щось для обкладинок та ілюструвати наш збірник». Авторка «закодовує у своїх творах колективну пам’ять». Вона вчить не боятися, вчить вірити у добро, вирощувати у собі квіти і «приборкувати драконів». Творчість та добрі справи Юлії Косівчук, як і її «Позитивні» янголи, комусь щодня дарують посмішку, радість і новий день. ЇЇ мистецтво робить її щасливою, бо воно знайшло відгук у багатьох дитячих маленьких сердечках і великих серцях дорослих, не лише в Україні, а по всьому світу. Тетяна ДУДЧАК, головний бібліотекар Чернівецької обласної бібліотеки для дітей.
|
Коментарі до статті