Зірка Мензатюк – одна з найбільше знаних і найулюбленіших дитячих авторок України, казкарка та повістярка, чиї оповіді торкають серце і роблять дитячу душу сильнішою та світлішою. А ще Зірка Захаріївна – фаховий журналіст, залюблена у природу та відкриття нового любителька подорожей і справжній матріарх сильної та славної родини.
«Мала нещодавно гостру суперечку з колегою саме на цю тему – що читати дітям у час війни? Вона переконувала, що нинішнім дітям, які бачили жахіття війни, потрібні веселі, яскраві книжки про безхмарні щасливі пригоди, а не твори про війну.
Звісно, потрібне і розважальне читання, а описи воєнного жахіття – то взагалі не про дитячу літературу. Однак, вважаю, не можна також замовчувати пережите, ховати від дітей правду. Навпаки, вони потребують книжок, які пояснюватимуть їм, що ж відбувається, повертатимуть надію та душевну рівновагу. Зрештою, до подібних творів у народі вдавалися споконвіку. Маю на увазі українські народні героїчні казки, такі як «Котигорошко», «Микита Кожум‘яка». Там усе вивірено і все на місці: є й окупанти, і принесене ними лихо, і героїчні захисники, і неминуче подолання зла. Додадуть оптимізму також розповіді про подібні ситуації в минулому. Це трилогія Володимира Рутківського «Джури», історичні повісті про козацтво Андріана Кащенка. Для менших читачів порадила б книжки «Війна, що змінила Рондо» Романи Романишин та Андрія Лесіва і «Війна і маленька Віра» Юлі Косівчук. Перша з них ще й розкішно ілюстрована, а ще – перекладена й видана в багатьох країнах світу. А ще дітям дуже потрібні книжки, які б розповідали про наші стосунки з Росією, українсько-російські війни й українські перемоги в них, пояснювали б, чому нинішня війна почалася і чому ми не можемо, не маємо права поступитися загарбникові. На жаль, мені такі книжки не траплялися, підозрюю, що за тридцять років незалежності ніхто особливо не брався за цю тему – надто неоднозначно подібні книжки сприймалися б, їх, напевно, теж спалювали б, як спалювали мою «Як я руйнувала імперію». І ось маємо, що маємо, тобто нічого не маємо, щоб пояснити дітям наші взаємини з не в міру войовничим сусідом. Бачила повідомлення, що є вже книжки для дітей про нинішню війну, але не встигла жодну з них прочитати, отже й не можу радити. Про вибір ідентичності між російською та українською, про боротьбу за українську незалежність є чудова книжка Ольги Мак «Чудасій», – от тільки не знаю, чи була вона перевидана в Україні, чи досі так і лишилося лиш діаспорне (а отже, не доступне читачам) видання… А ще «Земля світлячків» Віктора Близнеця. Тепла, з доброю мовою, з філігранно виписаними образами і теж про війну та протистояння загарбникам». |
Коментарі до статті