«Найперше і головне – чи варто читати під час війни? Звісно, що так. Чим більше днів ми проводимо у постійній загрозі та стресових ситуаціях, тим важливішим є читання – ось це короткочасне відволікання на позитив. Щоб урівноважувати себе, не дати можливості з’їсти себе із середини тривожним емоціям і різким почуттям, таким як ненависть, злість, лють… Отже, на мою думку дітям під час війни варто читати добрі казки. Ті, що сповнені позитиву. В бомбосховищах часто читали саме народні казки.
Тішусь тим, що можу сміливо відтепер рекомендувати для читання в колі родини нашу збірочку «Затишна мамина казка». Цю збірку укладено під час війни. У ній вміщено казки від сучасних мам-письменниць, написані з трепетною любов’ю та теплом.
Важливо також читати у непростий час лиховістя історико-героїчні книги. Такі книги однозначно що посилюють, дають можливість спиратися на силу видатних постатей. Від такого читання ми глибинно проростаємо у рідні обрії, стаємо ніби частиною подовження власноі історії (читання таких книг діє, як ланцюжок єдності).
Сюди підходить історична класика, а так само й книги сучасних авторів на історичну тематику. Ці книги відомі всім, у всіх на слуху, мають чимало читацьких відгуків. І в мирні часи така література не позбавлена інтересу. Що вже й казати про війну. Рекомендую читати історичні твори Семена Скляренка, Володимира Малика, щоденники Олександра Довженка, прозу Юрія Мушкетика, Володимира Рутківського, Василя Шкляра… Звісно, це також далеко не повний перелік, адже згадала лишень тих авторів, чиє письмо для мене, як шанувальниці історичного жанру, є взірцевим. Додала б іще сюди повість Зірки Мензатюк «Як я руйнувала імперію». Це важлива повість для самоусвідомлення. У цьому контексті бажано також читати книги поствоєнних часів. Це як досвід виживання під час та опісля. І водночас це серйозний аргумент на користь того, що життя триває й після всіх пекельних кіл, варто тільки вберегти себе для продовження власного буття на землі. Я б рекомендувала читати Габріеля Маркеса, Ернеста Хемінгуея, Генріха Белля та ін. У цій позиції рекомендую твори тих авторів, чиї книги можуть для нас слугувати, як пережитий досвід. Добре прочитується в часі війни й психологічна література, у якій є цінні поради: як захиститися від шквалу стресових ситуацій; як розвинути у собі стійкість до загроз, долаючи страх наглої смерті; як вижити під час воєнних дій… У періоди загострення розладу сну від психологічного навантаження чи ураження травмованої подіями психіки, важливо також читати книги легкі. Так зване «легке чтиво». Це як власна рятівна втеча від реальності. Таке читання вивільнить від депресивного стану. Підсумовуючи, хочу зазначити: читати корисно під час війни. Вибирати задля цього книги варто зважено та обдумливо. Цінуючи власний час, як велику цінність. І сприймаючи нестерпні випробування війни, як досвід для пробудження непоборної сили в собі. Здатної виплекати в душі спротив усьому загрозливому злу, щоб вижити та жити й після війни».
|
Коментарі до статті