А ще пані Оксана — чудова фахова фотографиня, здатна ловити найчарівніші миті життя й відкривати їх людям. КЛЮЧ попросив Оксану Давидову розповісти про найдивовижніше, що сталося з нею за час вторгнення ворога в Україну. І це виявилася перша у її житті письменницька резиденція!
«Цього року мені вперше пощастило побувати в літературній резиденції. Якби не широкомасштабне вторгнення ворога, я, можливо, й не наважилася б подати заявку. Навіщо? Моя мама живе в селі й радо міняється зі мною домівкою на тиждень-два. От і зміна локації, тиша, відрив від буденності та від спокус великого міста — всі умови для плідної письменницької праці. Але широкомасштабна війна, як не дивно, відкрила нові можливості й спонукала до змін. І не лише мене. Багато українських письменниць, перекладачок, редакторок, журналісток і художниць виїхало за кордон, шукаючи там прихисток і спокій. А іноземні літературні резиденції почали більше поширювати інформацію про резиденції в українському сегменті інтернету, спонукати українок подавати заявки, та й самі при відборі резидентів частіше стали звертати увагу на українців, намагатися допомогти в такий спосіб, отримуючи навзамін проєкти, присвячені найактуальнішій темі в сучасному світі — масштабній війні в Європі.
То що ж таке творча резиденція, і літературна резиденція зокрема? Це місце, де митці можуть працювати над власним проєктом, відірвавшись від клопотів звичного життя та відчуваючи підтримку від організаторів. Зазвичай організатори надають приміщення для проживання та/чи роботи, а іноді й допомагають стипендією, якою компенсується повністю чи частково проїзд і харчування. Художникам надають майстерні й іноді — матеріали для роботи. Але літрезиденція — це не завжди лише робота над проєктом. Часто митці отримують списки рекомендованих до відвідування подій і знайомляться з місцевими митцями, здобуваючи таким чином нові творчі та бізнес-контакти, досліджуючи новітні тенденції мистецької праці інших країн. А в наш час творча резиденція за кордоном — це також можливість розповісти іноземцям про події в Україні. Як ви розумієте, розповіді від конкретної живої людини, а не сухі куці новини з телевізора, справляють набагато сильніше враження. І що важливо, це можливість подякувати всім тим людям, які допомагають зараз Україні та українцям у боротьбі з російськими окупантами. Триває така резиденція від тижня до року, а іноді й довше.
Треба ділитися Звичайно, організатори резиденції хочуть отримати щось навзамін. Перш за все — результат роботи митця. Це може бути книжка, вірші, есеї, блог, наукове дослідження, переклад книжки, картина тощо — в залежності від умов конкретної резиденції. По-друге, як це не дивно, рекламу. Так-так. Часто творчі резиденції розташовуються в туристичних місцях, у готельних комплексах. І митці, живучи в такому чарівному місці, звісно ж розкажуть про нього своїм знайомим і поділяться враженнями з широким колом читачів у соцмережах. І, звичайно ж, всі організатори цих резиденцій думають про підтримку культури. А зараз — і про допомогу творчим людям, які рятуються від війни, щоб навіть у такі тяжкі часи українська культура продовжувала розвиватися.
Моя резиденція З чого починається літературна резиденція? З приміщення. Це може бути квартира чи будинок. Часто — з історією. Мені пощастило поїхати в резиденцію від Borderland - Pogranicze, Sejny. Центральна локація резиденції розташована в польському селі Красногруда, а саме — в будинку, пов’язаному з нобелівським лауреатом із літератури Чеславом Мілошом. Це надзвичайне місце, в якому люди займаються потужною культурною діяльністю. Там регулярно проводяться літературні читання, виставки та концерти. У мене залишилися надзвичайно яскраві спогади про відвідування цього місця.
Для мене цей місяць у тиші та спокої був дуже плідним. Я написала кілька текстів для «Словника війни», який упорядковує Остап Сливинський, провела терапевтичну літературно-ігрову зустріч з українськими дітьми у місцевому центрі для біженців, підготувала інтерв’ю та провела самопрезентацію. А найголовніше — я дописала книжку для дітей про життя в окупації. Власне, це й був проєкт, із яким я їхала до резиденції. Саме відстороненість від подій (хоча б фізична), нове місце, спілкування з колегами, затишок і можливість повністю зануритися в роботу допомогли дописати цю історію. Гадаю, перебуваючи в Україні, в гущавині подій, я б не змогла закінчити її. Чи, принаймні, книжка була б інакшою.
А тепер трохи дивовижно-містичного. Коли поверталася додому, мені довелося переночувати у друзів у Краківській літературній резиденції, яка розташована… у квартирі Чеслава Мілоша. Гадаю, такий тісний і неодноразовий контакт із нобелівським лауреатом із літератури повинен мати свої наслідки
Всім творчим людям я раджу відстежувати резиденції для митців в Україні та за кордоном (про них пишуть різноманітні культурні організації у соцмережах і на профільних сайтах), не соромитися подавати заявки та не бійтеся відмов, адже десь точно є місце й для вас».
|
Коментарі до статті