Оксана ДАВИДОВА — розважлива та вигадлива дитяча письменниця, казкарка, журналістка та драматургиня. Її оповідки завжди наповнені справжнім — знаннями, пригодами, відкриттями та переживаннями, а також живими та сьогоденними типажами, в яких легко впізнати себе чи товариша по парті. Пані Оксана — педагог за освітою та «дитячий» журналіст за покликанням: багато років вона працювала в періодиці для дітей, створюючи захопливі тексти, цікаві ігри та забавки, вистави та тематичні збірки. Саме їй випало підготувати найперші та й досі найвідоміші збірочки оповідань про війну, що прийшла в Україну, — «Героям — Слава! Розповіді для дітей про героїв фронту і тилу». А ще пані Оксана — чудова фахова фотографиня, здатна ловити найчарівніші миті життя й відкривати їх людям. КЛЮЧ попросив Оксану Давидову розповісти про найдивовижніше, що сталося з нею за час вторгнення ворога в Україну. І це виявилася перша у її житті письменницька резиденція!
«Цього року мені вперше пощастило побувати в літературній резиденції. Якби не широкомасштабне вторгнення ворога, я, можливо, й не наважилася б подати заявку. Навіщо? Моя мама живе в селі й радо міняється зі мною домівкою на тиждень-два. От і зміна локації, тиша, відрив від буденності та від спокус великого міста — всі умови для плідної письменницької праці. Але широкомасштабна війна, як не дивно, відкрила нові можливості й спонукала до змін. І не лише мене. Багато українських письменниць, перекладачок, редакторок, журналісток і художниць виїхало за кордон, шукаючи там прихисток і спокій. А іноземні літературні резиденції почали більше поширювати інформацію про резиденції в українському сегменті інтернету, спонукати українок подавати заявки, та й самі при відборі резидентів частіше стали звертати увагу на українців, намагатися допомогти в такий спосіб, отримуючи навзамін проєкти, присвячені найактуальнішій темі в сучасному світі — масштабній війні в Європі.
То що ж таке творча резиденція, і літературна резиденція зокрема? Це місце, де митці можуть працювати над власним проєктом, відірвавшись від клопотів звичного життя та відчуваючи підтримку від організаторів. Зазвичай організатори надають приміщення для проживання та/чи роботи, а іноді й допомагають стипендією, якою компенсується повністю чи частково проїзд і харчування. Художникам надають майстерні й іноді — матеріали для роботи. Але літрезиденція — це не завжди лише робота над проєктом. Часто митці отримують списки рекомендованих до відвідування подій і знайомляться з місцевими митцями, здобуваючи таким чином нові творчі та бізнес-контакти, досліджуючи новітні тенденції мистецької праці інших країн. А в наш час творча резиденція за кордоном — це також можливість розповісти іноземцям про події в Україні. Як ви розумієте, розповіді від конкретної живої людини, а не сухі куці новини з телевізора, справляють набагато сильніше враження. І що важливо, це можливість подякувати всім тим людям, які допомагають зараз Україні та українцям у боротьбі з російськими окупантами. Триває така резиденція від тижня до року, а іноді й довше.
Треба ділитися Звичайно, організатори резиденції хочуть отримати щось навзамін. Перш за все — результат роботи митця. Це може бути книжка, вірші, есеї, блог, наукове дослідження, переклад книжки, картина тощо — в залежності від умов конкретної резиденції. По-друге, як це не дивно, рекламу. Так-так. Часто творчі резиденції розташовуються в туристичних місцях, у готельних комплексах. І митці, живучи в такому чарівному місці, звісно ж розкажуть про нього своїм знайомим і поділяться враженнями з широким колом читачів у соцмережах. І, звичайно ж, всі організатори цих резиденцій думають про підтримку культури. А зараз — і про допомогу творчим людям, які рятуються від війни, щоб навіть у такі тяжкі часи українська культура продовжувала розвиватися.
Моя резиденція З чого починається літературна резиденція? З приміщення. Це може бути квартира чи будинок. Часто — з історією. Мені пощастило поїхати в резиденцію від Borderland - Pogranicze, Sejny. Центральна локація резиденції розташована в польському селі Красногруда, а саме — в будинку, пов’язаному з нобелівським лауреатом із літератури Чеславом Мілошом. Це надзвичайне місце, в якому люди займаються потужною культурною діяльністю. Там регулярно проводяться літературні читання, виставки та концерти. У мене залишилися надзвичайно яскраві спогади про відвідування цього місця. Моя ж резиденція була розташована на північному сході Польщі, просто в Біловезькій пущі, в хуторі Грушки. Чарівне тихе місце. Тиша — саме те, чого не вистачає людині, котра чула вибухи, сирену повітряної тривоги та постійно прислухається до будь-якого шуму. Ліс, в якому чути лише, як ламає гілки якийсь великий звір, поля з цвіркунами та дикими бджолами, дика малина, скромні лугові квіти, тумани, що стеляться низько над землею. І просто чарівний будинок — сонячний ззовні (бо пофарбований в яскравий радісний колір) і всередині — бо має величезні вікна замість однієї стіни. Прекрасне місце для відпочинку (це я щиро віддаю данину організаторам і з чистим серцем рекламую прекрасне місце).
Та найважливішими для мене в цій резиденції були люди, з якими мені довелося ділити спільний простір та проводити вільний час. Поетка та письменниця Марія Микицей, письменниця Катерина Єгорушкіна, головна редакторка культурного проєкту «Тиктор медіа» Мар’яна Хемій, скульпторка та художниця Валентина Беро, журналістка Марина Олійник, фотографка Флора Іткіна, художниця Таміла Черниш та інші надзвичайні творчі люди, з якими довелося познайомитися. Можливість дізнатися про цікаві проєкти, поділитися досвідом, почути поради колег, подивитися на мистецтво під іншим кутом і, нарешті, побачити зсередини, як саме працюють колеги! Такого точно більше ніде не дізнаєшся.
Для мене цей місяць у тиші та спокої був дуже плідним. Я написала кілька текстів для «Словника війни», який упорядковує Остап Сливинський, провела терапевтичну літературно-ігрову зустріч з українськими дітьми у місцевому центрі для біженців, підготувала інтерв’ю та провела самопрезентацію. А найголовніше — я дописала книжку для дітей про життя в окупації. Власне, це й був проєкт, із яким я їхала до резиденції. Саме відстороненість від подій (хоча б фізична), нове місце, спілкування з колегами, затишок і можливість повністю зануритися в роботу допомогли дописати цю історію. Гадаю, перебуваючи в Україні, в гущавині подій, я б не змогла закінчити її. Чи, принаймні, книжка була б інакшою.
А тепер трохи дивовижно-містичного. Коли поверталася додому, мені довелося переночувати у друзів у Краківській літературній резиденції, яка розташована… у квартирі Чеслава Мілоша. Гадаю, такий тісний і неодноразовий контакт із нобелівським лауреатом із літератури повинен мати свої наслідки.
Всім творчим людям я раджу відстежувати резиденції для митців в Україні та за кордоном (про них пишуть різноманітні культурні організації у соцмережах і на профільних сайтах), не соромитися подавати заявки та не бійтеся відмов, адже десь точно є місце й для вас».
|
Коментарі до статті