Таємниця Радія Полонського. (відомий дитячий письменник був пов’язаний із Закарпаттям)
В українській літературі для дітей є низка авторів, які потрапили сюди начебто випадково. Все життя писали «дорослі» твори, але до літературної скарбниці увійдуть в першу чергу дитячими, хоча й створили їх усього декілька. До таких, наприклад, належать Петро Козланюк із його казкою-повістю «Мандрівники» та Радій Полонський із «Таємницею країни Суниць». Обидві книжки я пам’ятав ще з дитинства і шкода, що в незалежній Україні вони не набули колишнього розголосу. На відміну від Петра Козланюка, який загинув під час війни, Радій Федорович прожив 73 роки і помер не так давно – у 2003 році. (Цього року виповнилося двадцять років від його смерті). Тобто, був майже нашим сучасником. У Харкові його добре знали, адже він довгий час очолював обласну організацію Національної спілки письменників України. Запам’ятався виступами на захист української мови, культури, історії. І хоча написав понад двадцять книжок, саме «Таємниця країни Суниць» стала його найвідомішим твором. А починав майбутній письменник, як і чимало його колег, із журналістики. Народився 12 жовтня 1930 року у Харкові в родині агронома. Це були роки великих суспільних перетворень. Очевидно, цим духом перемін й було викликане незвичне ім’я, яке дали хлопчику – Радій. Закінчив відділення журналістики Харківського університету. Майже десять років пропрацював у газетах Закарпаття, Києва, Харкова.
Його завжди манив гострий сюжет, непрості ситуації. Тому й пише то про підводний човен («Допоможіть богові морів»), то про пілотів-випробувачів («Острів диваків»), то про громадянську війну 1917-1920-х років («Життя – як день і день – як вічність»). Написав чимало п’єс, які з успіхом йшли на сцені. Його твори перекладалися також іншими мовами.
У 1973 році на Київській студії наукових фільмів було знято мультиплікаційний фільм «Таємниця країни Суниць» за повістю Радія Полонського. Це була доволі рідкісна подія для дитячої літератури України. Адже вкрай мало українських творів для дітей були екранізовано та ще й рідною мовою.
Третє видання книжки побачило світ у 2020 році у харківському видавництві «Віват». Найліпшою рекомендацією «Таємниці країни Суниць» є думка відомого українського дитячого письменника Всеволода Нестайка, який зараховував її до числа найкращих у нашій літературі. Шкода, що про роки роботи Радія Полонського на Закарпатті поки що мало відомо. Але, сподіваємося, що дослідники заповнять цю прогалину.
Олександр ГАВРОШ, м. Ужгород
|
Коментарі до статті