«Час війни» (2014 – 2024 рр.) у рефлексії українських дитячих письменників Галина ТКАЧУК
«Усі ми переживаємо війну дуже важко. У кожного, звісно, свій досвід, та не хотілося би перераховувати тут відомі речі. Зазначу тільки, що під час війни та у зв’язку із війною у моєму житті відбулося кілька важливих і важких подій, про які я не хотіла би писати. Найтяжчий досвід – це, звісно ж, втрата друзів. Однак життєствердна частина досвіду, пов'язаного з війною, – особливе сестринство, яке склалося у нашій воєнній еміграції».
2. Чи писали Ви для дітей про війну загалом і російсько-українську війну зокрема? Чому ця проблематика у літературі для дітей і юнацтва для вас важлива/не прийнятна? «Про війну я написала три книжки. Першу – історичну – іще до повномасштабного вторгнення. Вона має назву «Щури, кнури і Миша» і оповідає про київських дітей періоду феодальної роздробленості Київської держави. Мені йшлося про те, щоби відчути (і співпережити), як діти проживали війну в ті далекі часи. Друга – «Блакитний записник».
Подане курсивом – цитата із моєї статті «Коли нам додому? Вимушена еміграція до Польщі в українській дитячій літературі» для порталу «Посестри», у якій я загалом пробую проаналізувати тему вимушеної міграції наших дітей під час війни у творах своїх колег.
У нас, на жаль, уже не стоїть питання, чи говорити з дітьми про війну. Усі українські діти переживають той чи інший воєнний досвід. І ми разом – дорослі та малі – намагаємося зрозуміти та проговорити, що з нами відбувається, у тому числі – через книжку. Звісно, дорослі у ролі дорослих, діти – у своїй ролі, але у цій великій трагедії ми разом».
3. Які книжки про війну для дітей і юнацтва справили на Вас особисто найсильніше враження? «Найновіші книжки: Зоряна Живка «Півник», Григорій Фалькович «Руді та Чумацький Шлях», Настя Музиченко «Врятовані хвостики», Олена Максименко «Пси, що приручають людей», Олена Захарченко «Метро до Темного Міста», Мія Марченко та Катерина Пекур «Діти вогненного часу», Таня Стус «Таємні історії маленьких і великих перемог». Наша класика: Віктор Близнець "Земля світлячків"».
4. Які державні програми та громадські ініціативи з промоції читання в «час війни» Ви знаєте? До яких долучалися? Що саме вважаєте найбільше доцільним і дієвим для промоції читання серед дітей України на сьогодні? За 10 років я брала участь загалом у дуже багатьох програмах із промоції читання, але із тих, що безпосередньо пов’язані з війною і які є важливими для мене, назву:
|
Коментарі до статті