Дискусійний клуб


Запрошуємо до дискусійного клубу «Ключа»! Правила форуму дивіться тут.

Дискусійний клуб / Новини / Пезентація нової хрестоматії з української дитячої літератури.


Пезентація нової хрестоматії з української дитячої літератури.

Nata

У вівторок 20 березня 2012 р. Творче об‘єднання дитячих письменників Київської організації НСПУ проводить у презентацію хрестоматії для
студентів вищих навчальних закладів
«УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ДЛЯ ДІТЕЙ» (упорядник кандидат філологічних наук Оксана Гарачковська).

Захід відбудеться о 17.00 год. у конференц-залі Будинку
письменників (вул. Банкова, 2)

Ведучі Анатолій Качан та Зірка Мензатюк.

Ознайомитися з хрестоматією можна в бібліотеці НСПУ.

Запрошуються всі зацікавлені.

 18 березня 2012, 11:43
Nata

Ошатна книга обсягом 800 сторінок нещодавно побачила світ у київському видавництві „Академія”. Упорядкувала її науковець Оксана Гарачковська. Хрестоматію, до якої увійшли твори класиків нашої літератури (Тараса Шевченка, Івана Франка, Пантелеймона Куліша, Лесі Українки, Михайла Коцюбинського, Василя Стефаника, Леоніда Глібова, Панаса Мирного, Івана Котляревського, Євгена Гребінки, Івана Нечуя-Левицького, Бориса Грінченка, Володимира Самійленка, Марка Вовчка, Володимира Винниченка, Олександра Олеся, Павла Тичини, Максима Рильського, Володимира Сосюри, Остапа Вишні, Михайла Стельмаха, Івана Багряного, Олеся Гончара…) та сучасних українських письменників (Ліни Костенко, Бориса Олійника, Дмитра Павличка, Івана Драча, Миколи Вінграновського, Василя Симоненка, Григора Тютюнника, Леоніда Кисельова, Євгена Гуцала, Валерія Шевчука, Анатолія Дімарова, Ірини Жиленко, Василя Голобородька, Ігоря Калинця, Всеволода Нестайка…), рекомендовано для вивчення у навчальних закладах України: університетах, інститутах, коледжах, школах.

Звісно, надійде книга і в бібліотеки нашої держави. Адже, як слушно відзначає упорядник, на творах, поданих у хрестоматії, виросло не одне покоління читачів. Є в ній і сучасні літературні надбання, які дають цілісне уявлення про цей дивовижно цікавий потік українського слова від початків нової літератури – до сьогодення. Тож „Українська література для дітей” неабияк прислужиться викладачам, учителям, вихователям, студентам та всім, хто цікавиться особливостями дитячого світобачення і питаннями виховання підростаючого покоління засобами красного письменства.

Усього представлено твори 147 авторів. Немало з них – родом із Придесення або тривалий час мешкали і працювали тут. Потрапили до хрестоматії і чернігівці, творчість яких відома далеко за межами України.

Є в цій книзі незабутній Василь Струтинський („По секрету”, „Дивний сон”, „Сонце книжку розгортає”, „Чому рипить сніжок?”), який, навіть відійшовши в інший світ, і тепер залишається найпопулярнішим дитячим письменником на Чернігівщині. Адже деякі його книжки виходили накладами по сто тисяч примірників! До того ж, пан Василь постійно друкувався у провідних дитячих журналах.

Вміщено у хрестоматії і твори талановитого прозаїка, голови Літературної спілки „Чернігів” та головного редактора журналу „Літературний Чернігів” Михася Ткача („Ласий ведмідь”, „Веселий Штанько”, „Як кіт перехитрив вовка”, „Зимові сюрпризи”). І недаремно! У пана Михася – багато шанувальників по всій Україні. Відзначена його творчість і високими державними та літературними нагородами.
Широко представлена в „Українській літературі для дітей” і творчість Сергія Дзюби. Це – і казкова трилогія про Кракатунчика „Душа на обличчі” (романи „Кракатунчик – кленовий бог”, „Гопки для Кракатунчика”, „Душа на обличчі. Нові пригоди Кракатунчика та його друзів”), і повість „Привид”, і роман „Потягуськи” (створений у співавторстві з письменницею Іриною Кулаковською, яка також мешкає в Чернігові).

Власне, спочатку знамениті тепер „Потягуськи” впродовж двох років постійно звучали в ефірі Чернігівського міського радіо (радіо „Новий Чернігів”) – як серіал. Потім з’явилася радіокнига з такою ж назвою. Згодом автори підготували книжкову версію, яка публікувалася протягом року в газеті „Місто”. І тільки після цього роман вийшов окремою книгою, одразу ж здобувши визнання юних читачів (нині його перевидано вже втретє).

Та й популярний зараз „Привид” спочатку прозвучав у радіоефірі – як радіоп’єса. Режисером-постановником став автор – Сергій Дзюба. Він же озвучив і одну з головних ролей. Також у радіовиставі блискуче зіграли свої ролі заслужений артист України Олексій Биш і шестикласники чернігівського колегіуму № 11 Тетяна Симоненко та Артем Мекшун. Радіоп’єса настільки сподобалася слухачам, що, на їхні прохання, багато разів повторювалася в ефірі радіо „Новий Чернігів” та радіо „Мелодія”. А вже потім з’явилася повість: спочатку у всеукраїнській газеті „Молодь України”, згодом – у книзі Сергія Дзюби „Заєць, мавка і кулемет” (з радіоверсією на DVD-диску).

І лише з Кракатунчиком все вийшло навпаки: успіх казкової трилогії (загальний наклад усіх книжок про чернігівського кленового бога сягнув уже 36 тисяч примірників) надихнув автора на створення радіоп’єси „Книжка”, головні ролі в якій зіграли Сергій Дзюба, Олексій Биш, Тетяна Симоненко та Артем Мекшун, а інших персонажів озвучили журналісти Валентина Кічко та Сергій Зосименко.
Важливо сказати, що резонансні книги та радіокниги Сергія Дзюби побачили світ за сприяння мецената – почесного президента Благодійного фонду імені двічі Героя Радянського Союзу Олександра Молодчого, депутата Чернігівської міськради Олександра Шкурата. Постійно підтримує відомого письменника та журналіста і регіональний медіа-центр Міністерства оборони України (м. Чернігів, начальник – Валентин Буряченко). Адже твори нашого колеги – патріотичні, високохудожні і цікаві, тому популярні у широкого загалу читачів, незалежно від віку, професії та політичних уподобань. До речі, в усіх цих книжках події відбуваються в Чернігові. Тут мало не на кожній сторінці – рідні чернігівські вулиці та площі, пам’ятки архітектури, парки і сквери. Тож автор ще й прекрасно пропагує наше місто не лише в Україні, а й за кордоном.

Отже, вітаю упорядника Оксану Гарачковську, авторів, видавців і всіх шанувальників красного письменства з появою гарної і надзвичайно потрібної книги.

Григорій Мазур,
співробітник регіонального медіа-центру Міністерства оборони України (м. Чернігів

Джерело: Головне управління культури, туризму і охорони культурної спадщини Чернігівської облдержадміністрації. – Режим доступу : http://www.cult.gov.ua/news/tvorchist_chernigivciv_predstavlena_u_khrestomatiji_ukrajinska_literatura_dlja_ditej/2011-08-26-3002

 18 березня 2012, 16:04
Nata

УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ДЛЯ ДІТЕЙ.

Хрестоматія. Навчальний посібник. Гарачковська О. О.

К.: Академвидав, 2011. - 800 с.

На творах, поданих у хрестоматії, виросло не одне покоління. Є в ній і сучасні літературні надбання для дітей. Вони дають цілісне уявлення про цей дивовижно цікавий потік українського слова від початків нової літератури до сьогодення. Усього представлено твори 147 авторів.
Адресована хрестоматія студентам вищих навчальних закладів. Прислужиться викладачам, учителям, вихователям  та всім, хто цікавиться особливостями дитячого світобачення і питаннями виховання підростаючого покоління засобами літератури.

Зміст

Нова українська дитяча література
Іван Котляревський
Енеїда
Григорій Квітка-Основ’яненко
Малоросійська биль
Петро Гулак-Артемовський
Рибалка
Пан та собака
Байки
Олександр Духнович
Вручаніє
Радість весни
Про шкільні радості
Левко Боровиковський
До дітей
Байки й прибаютки
Ледащо
Маркіян Шашкевич
О Наливайку
«Місяченько круглоколий…»
Син любимому отцю
Веснівка
Євген Гребінка
Українська мелодія
Байки
Амвросій Метлинський
Зрадник
Дитина-сиротина
Рідна мова
Тарас Шевченко
Причинна
Думка
«Думи мої, думи мої…»
«Як умру, то поховайте…»
«Минають дні, минають ночі…»
«Мені тринадцятий минало…»
«Садок вишневий коло хати…»
«За сонцем хмаронька пливе…»
«Зацвіла в долині…»
«І золотої й дорогої…»
«Тече вода з-під явора…»
Михайло Петренко
Небо
Микола Костомаров
Соловейко
Брат із сестрою
Дитинка
Пантелеймон Куліш
До рідного народу...
Троє схотінок
Заворожена криниця
Няньчина пісня
Яків Щоголів
Травень
Степ
Осінь
Молитва за Україну
Леонід Глібов
Журба
Зозуля й Півень
Хто розмовляє?
Хто сестра і брат?
Квіткове весілля
Марко Вовчок
Максим Гримач
Кармелюк
Степан Руданський
Пан та Іван в дорозі
Козак і король
Запорожці у короля
Співомовки
Юрій Федькович
Учіться!
Сестра
Сироти
Горда качка
Милосердний хлопчик
По щирості
Олександр Кониський
Казка
В’юн та щука
Знахідка
Іван Нечуй-Левицький
Микола Джеря
Вітрогон
Сидір Воробкевич
Старий вівчар
Колискова
Осінь
Як безглуздівці напували горіх
Павло Чубинський
Ще не вмерла Україна!
До моєї Катрусі
Михайло Старицький
Весна
Марусі
До молоді
«Сумно і тьмяно...»
Панас Мирний
Казка про Правду і Кривду


Українська дитяча література кінця ХІХ — початку ХХ ст.
Олена Пчілка
Весняні квіти
«Як швидко літо проминуло!..»
Журавель та чапля
Сосонка
Іван Франко
«Дивувалась зима...»
Як Синиця хотіла море запалити
Три міхи хитрощів
Фарбований Лис 
Уляна Кравченко
Поклін матері
«Дитинка і Мати. Картина звичайна...»
«Щаслив, хто рідну матір має…» 
Рано вранці... 
Дніпрова Чайка
Весна
Дівчина-чайка
Морське серце 
Борис Грінченко 
«Весна іде! В повітрі молодому…»
Взимку
Сопілка
Олеся
Ольга Кобилянська
Назустріч долі
Павло Грабовський
Веснянка
До школи
Сироти
«Вийшла з хати стара мати…»
Михайло Коцюбинський
Брати-місяці
Вечір
Івасик і Тарасик
Ялинка
Володимир Самійленко
Найдорожча перлина
Українська мова
До неньки!
Ельдорадо
Україні 
Патріоти
Божий приклад
Метелик і капуста
Господар і Віл
Грицько Григоренко
Чужим щастям
Леся Українка
Давня весна
«Мамо, іде вже зима…»
«Як дитиною, бувало…»
Біда навчить
Метелик
Василь Стефаник
Мамин синок
Новина
Лесь Мартович
Гарбата
Микола Вороний
Краса
Дітям
Євшан-зілля
Богдан Лепкий
Шевченкова верба
Батько і син
Плач рідної мови
Цвіт щастя
Марко Черемшина
Сльоза
Злодія зловили
Спиридон Черкасенко
Вечір у степу
Воронько
Маленький горбань
Петро Карманський
Пісня заколисна
Лебединий спів
Мати
Над колискою
Олександр Олесь
«На Різдво горить ялинка...»
«Рідна мова в рідній школі!..»
«Білі гуси летять над лугами...»
Княжа Україна
Степан Васильченко
Витрішки
Неслухняний глечик
Свекор
Володимир Винниченко
Федько-халамидник
Кумедія з Костем
Архип Тесленко
Наука
Школяр


Новітня українська література для дітей
Павло Тичина
Як дуб із вітровієм бився
«Україно моя, моя люба Вкраїно...» 
«Ой, не крийся, природо, не крийся...» 
«Блакить мою душу обвіяла…»
«Не бував ти у наших краях!..»
Максим Рильський
Дівчина
Зимовий ранок
Порада
Вербова гілка
Марійка Підгірянка
Ліс
Сипле сніг
Школа
Микольцеві пригоди
Співанка про місяці 
Остап Вишня 
Перший диктант
Зенітка
Петро Панч
Біленький фартушок
Вухаста звірюка
Майк Йогансен
Кіт Чудило 
Собака, що лазив на дерево
Іван Микитенко
Гавриїл Кириченко — школяр
Андрій Головко
Дівчинка з шляху
Володимир Сосюра
Любіть Україну
О Мова моя!
Хлопчики
Удодик
Сад
Олександр Копиленко
Кріт-неборака
Доля малої Катрусі
Іван Сенченко
Святий хліб
Харитон на заплаві
Олесь Донченко
Дідусь Петрусь
Скрипка
Юрій Яновський 
Три орли і мама
Вершники
Катерина Перелісна
Щедрик
Писанка
Золота осінь
Три правди
Іван Багмут
Шматок пирога
Наталя Забіла
Ластівки
Весна
Хто сильніший?
Древній Київ
Про білочку та зайчика, веселих пустунів
Роман Завадович
Ангел на землі
Мати-українка
Пророк України — Тарас Шевченко
Юрій Вухналь
Гаряча натура
Іван Багряний
Рідна мова
Казка про лелек та Павлика-мандрівника 
Оксана Іваненко
Чабан, маляр, кухар
Чорноморденький
Микола Трублаїні
Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку
Пустуни на пароплаві
Степан Олійник
«Ка», «ва», «ко» та учень Федько
Чудо в черевику
Ля-ля-ля
Марія Пригара
Сварка
Тайна
Андрій Малишко
Яблука
Вогник
Хмарина в небі голубім
Стежина
Михайло Стельмах
Заєць і рак
Гуси-лебеді летять
Щедрий вечір
Дмитро Ткач
Моя мама
Валентин Бичко
Бабусин глечик
Горобець-моряк
Пташина черга
Платон Воронько
Облітав журавель
Зимова калина
Журавлики линуть
Помагай
Сніжинки
Лариса Письменна
Чарівна гостя
Зозуля, що мала гніздо
Юрій Збанацький
Лосеня
Щедра осінь
Марія Познанська
«Спасибі людям, що зростили ліс...»
Співай, соловейку!
Пролісок
Конвалії
Василь Сухомлинський 
Добре слово
Легенда про золоте зернятко істини
Красиві слова і красиві діла
Олесь Гончар
Дядько Роман і золотокрилки 
Романові яблука
Дмитро Білоус
Барвінковий цвіт
Найдорожче
Турботливі друзі
Володимир Малик
Черлені щити
Галина Демченко
Яблунька
Спасибі лісникові
Чудесний цвіт
Павло Глазовий
Заморські гості
Красотульки
Мова величава
Мученик науки
Допитливий син
Анатолій Дімаров
Для чого людині серце
Непорочний отрок
Олег Буцень
У новій школі
Чи є зима?
Наше відкриття
Грицько Бойко
Виступайченко
Обіцяльник
Як я вчора виступав
Веремій
Віктор Зубар
Крила України
Шлях
Пригода в лузі
В моїм краю
Володимир Ладижець
«Понад шляхом, в тихім зворі...»
«Все затихло в темнім гаї...»
«У горах сніги забіліли...»
Осінь у Карпатах
Андрій М’ястківський
Казочка про писанку
Наввипередки
Сію, посіваю
Богдан Чалий
Ручай
Як Барвінок став героєм
Микола Петренко
«Щедрий вечір у Роздолі!..»
Українське караоке над світом
Зелений, рідний краю!
Нема роду переводу
Олесь Бердник
Дивні Грицеві пригоди
Серце Матіоли
Ірина Прокопенко
Сонце, Сонечко та Соняшник
Чому Липень Липнем назвали
Як Берізка листя роздаровувала
Борис Комар
Векша
Груші — дві і одна
Дмитро Павличко
Соняшник
Рідна мова
Де найкраще місце на Землі?
Птиця
Всеволод Нестайко
Незвичайні пригоди в лісовій школі
Сніговик
В країні Сонячних Зайчиків
Ліна Костенко 
Перекинуті шпаківні
Усе моє, все зветься Україна
Березовий листочок
Григір Тютюнник
Дивак
На згарищі
Борис Харчук
Добрий день
Калина
Емма Андієвська
Говорюща риба
Казка про яян
Анатолій Григорук
Гра в шашки
Нещасливий день
Справжній Дід Мороз
Відро води
Віктор Близнець
Бусько й Бусиха
Як гуси з’їли свитку
Володимир Лучук
Найрідніші слова
Казкова орбіта
Білоквіт
Василь Симоненко
Казка про Дурила
Цар Плаксій та Лоскотон
Подорож у країну Навпаки
Борис Олійник
Сива ластівка
Оповідання про дорогу дивака
Вибір
Мама
Тамара Коломієць
Про Сніговика 
Наймиліше слово 
Джерельце 
Паперовий кораблик 
Юрій Ярмиш
Летюче дерево 
Море
Паличка-рятівниця 
Степан Жупанин
У лісовій музичній школі 
Писанки 
Валентин Чемерис
Чорна кішка, або Магічне число «сім»
Джмеландія
Бідолах із планети Земля 
Микола Вінграновський
Грім
«Ходімте в сад...»
Гусенятко 
Іван Драч
В товаристві джмеля 
Балада про соняшник 
Протуберанці серця 
Балада роду 
Микола Сингаївський
Материна мова 
Колискова матері 
Мова 
Осіння гра 
Олександр Зима
Зачарований хлопчик 
Закляття золота й вогню 
Євген Гуцало 
Зозуля 
Лось 
Перебите крило 
Віктор Кава
Я і мій телевізор 
Моє перше морозиво 
Михась Ткач
Ласий ведмідь 
Як кіт перехитрив вовка 
Веселий Штанько 
Зимові сюрпризи
Володимир Рутківський
Гості на мітлі 
Сторожова застава 
Бухтик з тихого затону
Вадим Скомаровський
Чому Лютий короткий 
Чому в морі вода солона 
Ясне сузір’я
З чого починається весна 
Школярик 
Гумористичні мініатюри 
Анатолій Давидов
За що Крука з казки вигнали 
Знайда 
Черепаха 
Валерій Шевчук
Золотий стіл 
Місто без квітів 
Вячеслав Малець
Іскри прощального вогнища 
Голубий автобус 
Ігор Калинець
Писанки 
Три казки 
Вертеп Маленького Хлопчика 
Повітряна кулька 
Ірина Калинець
У Різдвяну ніч
Гість із крижаного краю 
Казки бабусі Гасі 
Оксана Сенатович
«Що це значить — не дружити...» 
Дівчинка малює сонце 
Справедливий присуд 
Малий Віз 
Крила 
Василь Чухліб 
Пісня тоненької Очеретини 
Пілотка ліщинових горіхів 
Човен
Журавлики-веселики 
Ірина Жиленко
Снігова баба 
«Ох, яке було би свято!..»
Гном у буфеті 
Підкова 
Жар-птиця
Ганна Чубач
«Моя країна — Україна...»
«Прапор нашої країни...»
Наш герб 
Великий день 
«Я люблю у лузі квіти...» 
Хлопчик і осінь 
Анатолій Качан
Обтрусили яблука 
Ластівки 
Дівчинка і море 
Крихта хліба 
Чари ворожбита 
Василь Довжик
Залізний їжак 
Скажи мені, якого кольору хліб 
Василь Голобородько
Біла лелека 
З дитинства дощ 
Ми йдемо 
Золота птаха 
Леонід Кисельов
«Стати б хоч на менти лічені...»
«Земля така гаряча...»
Додому 
Катерина 
Василь Струтинський
По секрету 
Дивний сон 
Сонце книжку розгортає 
Чому рипить сніжок?
Василь Моруга
Пригода на городі 
Нічка-новорічка 
Коник і Сонечко
Анатолій Костецький
Починай малюнок сонцем!
Домашній твір 
Старий каштан 
Починається весна...
Мінімакс — кишеньковий дракон, або День без батьків
Георгій Почепцов
Кольорова казка 
День
Як бабуся пекла пироги 
Велике прання 
Ярослав Стельмах
Конкурс пісні 
Найкращий намет
Химера лісового озера, або Митькозавр із Юрківки 
Галина Малик
Дивний звір 
Королівство Ану 
«Страус річкою пливе...»
Мольфар 
Одного дощового дня, або Пригода, яка сталася з учнем -ж класу
Сергій Артюх
Війна прасок 
Редиска-Анфіска 
Зірка Мензатюк
Про колядку 
Прощання з вербою 
Писанка 
Макове князювання 
Любов Пономаренко
Сумна пташина ластівка 
Гер переможений 
Петро Сорока
Відважний морячок 
Вовча наука 
Свято 
Потоп 
Володимир Верховень
Україна
Літній вечір 
Мамині очі 
Щедрий вечір 
Зустрічайте Новий рік!
Місяцевий алфавіт 
Василь Слапчук
Миколаєва ніч 
Пшениця 
Паска 
Коли приходить сон 
Кроки весни 
Риба під парасолем 
Сергій Дзюба
Привид 
Кракатунчик — кленовий бог
Потягуськи (у співавторстві з Іриною Кулаковською)
Оксана Чубачівна
Літо
Вдячність деревам 
Проводжають птахи далечінь 
Мій світ 
Золоті Ворота 
Ігор Павлюк
Землятко 
«Ми з Мишком нанюхалися літа...»
Котенятко 
Нашому лісові 
Про собаку 
Іван Андрусяк
Вередливі хмари 
Сумлінна учениця 
Порятунок 
Сонячний гість 
Леся Мовчун
Учні Дрімагії 
Політ рожевої мрії 

 18 березня 2012, 16:07
Nata

20 березня у Національній спілці письменників України, на засіданні об'єднання дитячих письменників відбулася презентація нового поважного видання – навчального посібника для студентів вищих навчальних закладів "Українська література для дітей" (К., "Академвидав", 2011). Його упорядкувала кандидат філологічних наук Оксана Гарачковська. Хрестоматія, що містить понад вісімсот сторінок, містить твори 147 письменників, а також короткі біографічні довідки про кожного з них.

Останнім часом в Україні з'явилося декілька антологій адресованих дітям творів. Після трьохтомника "Дивосвіт "Веселки", який випустило видавництво "Веселка" у 2004-2005 роках, виходили місцеві збірники в більшості областей України. Вдруге перевидано навчальний посібник "Українська література для дітей" (К., "Арій", 2011), який упорядкували Антоніна Мовчун та Зінаїда Варавкіна.  Минулого ж року вийшов у світ навчальний посібник "Дитяча література. Твори українських письменників ІІ половини ХХ – початку ХХІ століть", який уклала Наталія Богданець-Білоскаленко.

Упорядник нової хрестоматії Оксана Гарачковська розповіла про роботу над  підготовкою навчального посібника. Її науковий керівник, доктор філологічних наук, професор Володимир Кузьменко  дав високу оцінку новому виданню.

Поява хрестоматії – безперечно радісна подія. Таке видання допомагає вчителям, вихователям орієнтуватися в багатих набутках української літератури для дітей,  повертає в обіг творчість незаслужено забутих письменників, сприяє прилученню дітей до читання.

В обговоренні хрестоматії виступили віце-президент Національної академії педагогічних наук, академік, доктор педагогічних наук Олександра Савченко, кандидат педагогічних наук, доцент Київського університету імені Бориса Грінченка Антоніна  Мовчун, кандидат філологічних наук, доцент Наталія Богданець-Білоскаленко, кандидат історичних наук Наталія Марченко, письменники Анатолій Качан (він же вів засідання), голова Київської письменницької організації Михайло Сидоржевський, Вадим  Скуратівський, Микола Сингаївський, Юрій Ярмиш, Олександр Бакуменко, Віктор Костюченко, Валентина Козак, Василь Довжик, Зірка Мензатюк, Марія Морозенко.

Письменники висловили побажання, щоб була укладена антологія творів для дітей письменників Києва.

 22 березня 2012, 09:18