«У навчально-реабілітаційний центр «Горлиця» Дніпропетровської обласної ради, де навчаються та виховуються діти з особливими потребами, я завітала не просто так. Пропрацювала тут психологом чотири роки, які не видалися мені довгими. Знаєте, от бува така робота, що тягнеться, тягнеться… як ота гумова стрічка. І ніяких емоцій. А тут емоції кожного дня. Різні емоції, чого там душею кривити. І тривога за дітей, і незадоволення від форм виховання батьками, і страх за сиріт, і радість перемог у здавалося б у ситуації безвиході, і незадоволеність, якщо щось не виходило в корекції поведінки дітей. Все чесно, без прикрас. На мій смак (це суб'єктивна думка!), якщо педагоги рапортують тільки про позитив, це, швидше за все, офіційні звіти. А життя складніше, і чорне є, і біле. А корекційна педагогіка тим паче. У НРЦ «Горлиця» здійснюється навчання та реабілітація особливих дітей. Їхня реабілітація у багатьох країнах, зокрема і в нашій, стала частиною загальнодержавної програми. І навчання, і реабілітація є важливими частинами програми виховання наших учнів. У закладі навчаються діти з різними складними, а часто й багатокомпонентними станами та характеристиками здоров'я: це діти з порушеннями розвитку, дитячим церебральним паралічем, зі стійкою соціальною дезадаптацією, дітки-аутисти. Скажу більше. Коли я вперше побачила клас «першачків» із діагнозом «Помірна розумова відсталість», то заплакала. Хоча дуже багато років сама викладала майбутнім дефектологам різні дисципліни. Ну то, як кажуть, теорія й практика – не одне й те саме. Книгу з окремих оповідань я надрукувала ще у 2014 році у тому ж НРЦ «Горлиця», а допомагали учні старших класів і вчитель, яка навчала дітей палітурній справі. От так! Дітям намагаються дати «вудку», щоб вони мали уявлення про спеціальності у нашому дорослому світі. Історій у книзі всього шість, але це зроблено навмисно, щоб діти запам'ятали те, що для них є важливим – всі історії про добро, щирість, взаємоповагу, дружбу, тобто – розвивають моральні почуття, про які ми в останній час забули говорити нашим дітям. Взагалі, соромимося, чи що… Часто не ми, але ті, хто диктує порядок денний, підміняють поняття. Наприклад, замість волі ми акцентуємо у дітей увагу на понятті «мотивація», замість моралі, на розвитку «Его». Але це окрема розмова, що ми дорослі «підміняємо» для нашої, як-то кажуть, «зручності».
Оповідання «Історія синього чайника» про вірність і про те, що не можна зраджувати старих та перевірених друзів. «Оленятко» – про дружбу сильного та слабшого. «Медогляд» – про мрійника, який до того ж не був боягузом. «Кошеня» – про милосердя та його позитивні наслідки. А «Курячий бог» – про дружбу, взаєморозуміння та щедрість. Думаю, що нашим дітям, зокрема дітям із особливими потребами, які виховуються у «Горлиці», надзвичайно необхідно мати все це у житті.
А презентація пройшла у 4-а класі, де моя книга стоїть на стенді, й діти її читають. Я їм розповіла, як книга створювалася. А вони мені – про свої враження від оповідань. Займалися рефлексією, я – своєю авторською, а вони – читацькою.
До речі, у класі одні хлопці з дуже непростою долею, які дорослим у силу своїх «знань про життя» не довіряють. Але подивіться на їхні обличчя! І це не по команді моїй чи вчителя. Ні! Це справжні емоції, яких їм так раніше не вистачало!
Без сумніву корисними є такі виходи до читачів. Без сумніву... Поспілкуєшся, здивуєшся життю, прийдеш додому не заспокоєний, а з новими ідеями і сідаєш писати щось нове. Точно. Перевірене життям!
Якщо ж говорити про фахівців НРЦ «Горлиця», то красно дякую за їхню роботу! За їхній гуманізм, любов до дітей, знання, розуміння життєвих складнощів сім'ї! Вони, не зважаючи ні на що, вчать дитину правильно і позитивно спілкуватися зі світом. А ми їм допомагаємо! До речі… У мене є серія повістей для підлітків, написана по життєвих історіях вихованців Центру: «Світло не в моєму вікні», «Рожеві слони в чужих очах не дзеркаляться», «Пір'ячко на ґанку, або Фронтир». Запророшую до читання!»
Ольга РЄПІНА, письменниця, психолог, м. Дніпро.
|
Коментарі до статті
Буктрейлер до книжечки О. Рєпіної "Діткам на дрімки. Казки та історії" (Дніпропетровськ: Журфонд, 2014) див.:
http://ukrainka.org.ua/node/4863
А про насправді сердечну творчу атмосферу "Горлиці" можете дізнатися на сайті центру та його сторінці у Facebook.
https://www.facebook.com/nrtgorlitsa/
http://gorlitsa.com.ua/index.html