Огляд дитячої літератури Одеси 2019–2021 рр.
9 серпня 2021, 13:34   Автор: Олексій Надемлінський

Одеса продовжує свої літературні традиції. Дитяча література займає в Південній Пальмірі особливе місце. Останнім часом вийшли як збірники одеських письменників, так і книги окремих авторів вірші, проза та навіть пісні. Вікова аудиторія від зовсім маленьких до... втім, верхнього вікового порогу немає.

Представляємо їх широкому читачеві!

Ми не претендуємо на всеосяжний огляд, але намагалися зробити його якомога більш повним.

 

 

 

Бондаренко Катерина. Как Снеговик нашел друга и не только... / Екатерина Бондаренко ; ил. Инны Рогожниковой. Одеса : Изд. дом Гельветика, 2018/2019. – 21 с. : цв. ил.

 

 

 

 

 

Бондаренко Катерина. Как у Ёжика иголки появились / Екатерина Бондаренко ; ил. Рогожниковой Ирины. — Одеса : Изд. дом Гельветика, 2020. – 24 с.

Дві дебютні книги молодої одеської авторки для найменших читачів. Назви казок кажуть самі за себе.

 

 

 

 

Бондаренко Ксенія. Веселе подвіря : дитячі віршики для дорослих і маленьких / Ксенія Бондаренко.Винниця : ТОВ ТВОРИ, 2020. – 64 с. : іл.

«Народилася я на Одещині, де й мешкаю зараз. Маю двох діточок. Писати дитячі вірші почала несподівано для себе. Перший віршик з'явився в серпні 2020 року, а вже через два місяці віршиків назбиралося на цілу збірку. Тому разом із читачами було вирішено видати збірку дитячих віршів для дорослих і маленьких під назвою «Веселе подвір'я». Радітиму, якщо малятам сподобаються мої твор» (Ксенія Бондаренко).

 

 

Завалій Євгенія. Місія «Порятунок»: ведмеді : історії та казки / Євгенія Завалій ; іл. Марії Шевченко. Львів : Видавництво Старого Лева, 2021. – 60 с.

Маленьку ведмедицю Христю ловлять у лісі та змушують працювати в мандрівному цирку. Щоб Христя танцювала, її ставлять на гарячу платформу, тож вона змушена перебирати лапами під музику. Дресирувальник — жорстокий чоловік, він погрожує не дати ведмедиці їсти та часто б’є її, коли вона відмовляється танцювати. На щастя, до цирку приходять зоозахисники і звільняють тварин із жахливих умов. Христя потрапляє у притулок, де інші ведмеді, яких визволили з неволі, розповідають їй свої сумні історії. Багато хто з них уже не здатен повернутися до життя в дикій природі. Але це не про Христю. Адже в Карпатах її чекають мама і брат…

 

 

Ищук Инна, Могилюк Юрий. Песни на ладошках : Нотное издание для голоса и музикального сопровождения (гитара шестиструнная) / Инна Ищук, Юрий Могилюк ; ил. Е. Лисютина. – Одесса : «Элтон», 2020. 24 с.

Збірник дитячих пісень на вірші одеської дитячої письменниці Інни Іщук. Музика Юрія Могільнюка.

 

 

 

 

Пузік Валерій. «Делфі» та чарівники / Валерій Пузік. Харків : АССА, 2021. 192 с.

Сучасна Одеса. На танкер «Делфі» здійснили напад три дракони. Вони дихають вогнем і туманом та ладні от-от знищити все на своєму шляху. Протистояти їм може восьмирічний Орест. Він щойно дізнався, що обраний чарівником. Тепер на хлопчика чекає безліч випробувань. Чи допоможуть Оресту книжка і медальйон, які дала йому чайка? Та чи вистачить юному чарівникові мужності кинути виклик Чорному дракону й врятувати місто від знищення і забуття?

«Делфі та чарівники» розповість вам альтернативну історію Одеси, де реальність переплітається зі світом магії. Де оживають дракони, а містом заправляють чаклуни та чарівники. Ви дізнаєтесь які таємниці приховують: Книгарня чарівників, Одеська кіностудія, танкер Делфі та Чорне море.
Валерій Пузік — сучасний український письменник, художник, режисер документальних короткометражних стрічок і відеопоезій, сценарист.

 

Рутківський Володимир. На берегах пам’яті : з книги спогадів / Володимир Рутківський. – Одеса : Друк Південь, 2020. – 184 с.

З першого погляду ця книга випадково потрапила в наш огляд. Але це тільки на перший погляд. Насправді спогади метра української дитячої літератури може бути цікава для учнів старших класів, як зразок історії 60-х 70-х років минулого століття. На тлі яких історичних подій проходило становлення майбутнього дитячого письменника? Про ті часи, коли нинішній гімн України був всього лише піснею, за яку можна було, як кажуть в Одесі, мати масу неприємностей. Тому ми і рекомендуємо цю книгу для позакласного читання по новітній історії для старшокласників.

 

 

Сузір'я Одеси : зб. творів одес. письм. про Одесу та Причерномор'я / уклад. І. Іщук, ред. В. Рутківський; худож. Л. Дем'янишина. – Одеса : Друк Південь, 2019. – 202 с. : іл., портр.

Книжка з патріотичною назвою «Сузір'я Одеси» — вже третя, яку випускає творче Об'єднання дитячих письменників Одещини при підтримці Одеської обласної державної адміністрації. Вона народилась у 2019 р. і знову увібрала в себе твори сучасних письменників-мариністів про Одесу та Причорномор'я. Книжка адресована дітям середнього та старшого шкільного віку. В ній з'являються нові голоси одеситів Ірина Тома, Леонід Кулаковський та Роман Кракалія.

Твори одеських письменників для дітей створили неповторну атмосферу романтики та натхнення. Показуючи Одесу з усіх боків, вони вносять в її літературну скарбницю нове художнє слово, яке робить наше Причорномор'я ще ближчим і ріднішим для кожної людини. Нові імена Валентина Захабура, Віталій Бошков, Іван Гаврюк, Марія Морозенко, Богдан Сушинський, Ірина Павліщева, Наїль Муратов, Арсенія Велика, Олег Дрямін, Надія Хохлова, Роман Бродавко. І цьому прекрасному поповненню не буде кінця.

 

Одеський меридіан : зб. гум. творів одес. письм. / уклад. І. Іщук, ред. В. Рутківський; худож. Л. Дем'янишина. – Одеса : Друк Південь, 2020. – 105 с. : іл., портр.

А ось і четвертий збірник, який випускає творче Об'єднання дитячих письменників Одещини при підтримці Одеської обласної державної адміністрації. Він покликаний допомогти передусім викладачам та бібліотекарям у знайомстві з літературою рідного краю. А головне те, що його із задоволенням візьмуть у руки і шанувальники сучасної літератури нашого Причорномор'я.

Одеса завжди славилася талановитими літераторами, що присвятили своє перо дітям. Тут пройшли дитячі і юнацькі роки засновника новітньої дитячої літератури Корнія Івановича Чуковського, звідсіля вийшли персонажі одеських романів Валентина Катаєва, повістей Юрія Олеши, Іллі Бабеля, Іллі Ільфа і Євгена Петрова, Едуарда Багрицького, покотив у світи «Зелений фургон» Козачковського...

Є що прочитати юному поколінню і сьогодні. Адже в нашому місті живе і працює талановита плеяда дитячих літераторів, імена яких відомі далеко за межами нашої області: Володимир Рутківський, Інна Іщук, Анатолій Качан, Галина Могильницька, Олекса Різниченко, Валентина Сидорук, Дмитро Шупта, Сергій Дмитрієв, Наталя Бутук, Світлана Зубко, Надія Мовчан-Карпусь, Микола Суховецький, Ігор Геращенко, Олексій Надемлинський, Ігор Потоцький, Любов Купцова, Олександр Макаров. Їхні кращі вірші, оповідання і казки вчать маленьких одеситів добру, дружбі, патріотизму.

Олексій НАДЕМЛІНСЬКИЙ,

дитячий письменник,

бібліограф відділу довідково-бібліографічних

та інформаційних послуг

КУ «ЦМБС для дітей міста Одеси».

 


Коментарі до статті

N.marchenko


Авторське читання поезії Ксенією Бондаренко з книжки "Веселе подвір'я" можна прослухати за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=QQRDYZKBamw